Přes 400 tisíc neočkovaných seniorů je hodně, je třeba zatlačit a přesvědčit je, míní poslanec Vyzula

V Česku je podle dat Ústavu zdravotnických informacích a statistiky stále přibližně 435 tisíc lidí nad 60 let, kteří nejsou naočkovaní proti koronaviru. Přitom od začátku pandemie odborníci i ministerstvo zdravotnictví varuje, že jde o jednu z nejvíce ohrožených skupin obyvatel. „Je to poměrně velká nálož. Většinou jsou senioři očkovaní, ale okolo 440 tisíc je hodně,“ řekl Radiožurnálu člen zdravotního výboru sněmovny Rostislav Vyzula (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti koronaviru

Přibližně pětina seniorů v Česku není stále naočkovaná proti covidu-19 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak napsal deník Mf Dnes, přesvědčit seniory se nedaří ani praktickým lékařům. Většinou se lidé bojí nežádoucích účinků vakcíny, obavy navíc podporují i šířící se hoaxy a dezinformace. A řada seniorů odmítá očkování i kvůli své pohodlnosti.

Je třeba zvýšit očkovanost i u mladých, v každé věkové kategorii by měla dosáhnout 75 procent, uvedl Dušek

Číst článek

„Řada lidí a priori odmítá očkování nebo jsou dokonce i lékaři, kteří jim to nedoporučují, což je úplně špatně,“ řekl Radiožurnálu Vyzula.

Podle Vyzuly by se mělo i u seniorů určit, kdo je kvůli zdravotním problémům v té vůbec nejohroženější skupině obyvatel. Protože právě ti, kteří se odmítnou očkovat či později přeočkovat, mohou při další vlně epidemie zaplnit nemocnice.

„Mělo by se ještě určit, kolik z nich má multiplicitní onemocnění nebo některá závažnější onemocnění, jako cukrovku, hypertenzi, kardiovaskulární onemocnění nebo jestli jsou obézní nebo mají onkologická onemocnění, což by právě byli ti nejrizikovější,“ míní Vyzula.

Využít by se tak podle něj měly i mobilní očkovací týmy, které by s vakcínami přijeli přímo za lidmi. Prioritou ale zůstává podpora praktických lékařů. „Tady je potřeba větší nátlak. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že bude další propagační vlna směrem k seniorům a směrem k praktikům. Praktici budou dokonce motivováni finanční částkou, když přemluví tyto rizikové k očkování,“ doplnil Vyzula.

Věra Štechrová, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme