Neomezená data už v Česku nabídli dva ze tří operátorů. Oproti Evropě ale vyjdou výrazně dráž

Češi letos poprvé můžou surfovat na mobilních telefonech bez datových limitů. Neomezený tarif zatím představili dva ze tří velkých operátorů, a to společnosti Vodafone a T-Mobile. Oproti zbytku Evropy jsou ale služby tuzemských firem výrazně dražší. V porovnání s některými sousedními státy dokonce až čtyřnásobně. Spotřeba dat se přitom v Česku neustále zvyšuje. 

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil, mobilní telefon, smartphone, volání (ilustrační foto)

V používání internetu se ale Češi stále hlídají, bojí se překročení datových limitů (ilustrační foto) | Foto: kaboompics | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

V průměru necelé 2,5 hodiny tráví lidé každý den na sociálních sítích. Další minuty pak padnou na přehrávání videí nebo třeba na čtení článků a vyhledávání spojů. Podle Českého telekomunikačního úřadu spotřeba mobilních dat loni vzrostla meziročně na dvojnásobek. Letos jsou uživatelé chytrých telefonů na internetu ještě aktivnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zuzany Švejdové

„Naši zákazníci spotřebovali v letošním prvním pololetí v jejich mobilních telefonech meziročně o 31 procent více mobilních dat,“ dodává mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

Češi se hlídají

V používání internetu se ale Češi stále hlídají, bojí se překročení datových limitů. Každý gigabajt navíc totiž něco stojí.

Letos v červnu přišla jako první s nabídkou neomezených dat společnost Vodafone. Jenže aby službu zákazník mohl využít, musí splnit řadu podmínek.

„Zákazník si vybere počet telefonních čísel od dvou do šesti. Čím více, tím výhodnější nabídku dostane. Například od čtyř čísel zaplatí za jeden neomezený tarif 599 korun měsíčně,“ vysvětluje Ondřej Luštinec z tiskového oddělení firmy.

Vodafone bude nabízet neomezená data, podmínkou je ale pevné připojení

Číst článek

Neomezený tarif pro jednu sim kartu ale Vodafone nenabízí. Právě taková omezení ale můžou podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka řadu lidí od nákupu odradit.

„Těch háčků je strašná spousta. Tím zásadním je omezení rychlosti, ty tarify prodává jenom pro dvě sim karty a více a další omezení je, že k tomu si prostě člověk musí přikoupit pevné připojení na doma.“

Společně s Vodafonem nabídl neomezená data v červnu i T-Mobile. Bez dalších podmínek, ale pouze na léto. Jeho zákazníci následně začali využívat internet mnohem častěji. Průměrná spotřeba dat se během jednoho měsíce zečtyřnásobila.

Změní situaci O2?

„Ti zákazníci, kteří si to zaktivovali, tak měli průměrnou spotřebu zhruba 12 GB na měsíc. Měli jsme tam i zákazníky, kteří stáhli jeden TB. Spousta zákazníků tak si přestali vypínat mobilní data a nebyli pořád na wifinách,“ říká za společnost T-Mobile Michal Podlucký.

Od září T-mobile službu zpoplatní. Za neomezené volání, SMS zprávy i data zaplatí lidé minimálně 1275 korun. Jen pro srovnání – třeba v Polsku nabízí společnost obdobný tarif v přepočtu zhruba za 330 korun. Levnější balíčky než v Česku mají podle Davida Slížka i ostatní státy.

Je to výsledek mého týmu, říká Babiš o neomezených datech od T-Mobile. Operátor jeho zásluhy odmítá

Číst článek

„Když se podíváte do zemí kolem nás, tak najdete nabídky neomezených dat nebo balíčků s velkým množstvím dat za několik stokorun v přepočtu na českou měnu. Myslím si, že by bylo hezké, kdyby ty ceny za neomezená data byly dejme tomu alespoň o dvě třetiny nebo o polovinu nižší.“  

Že jsou mobilní služby v Česku drahé, dokazuje i nedávný průzkum Evropské komise. Podle něj patří Česko společně s Kyprem a Slovenskem k nejdražším státům v celé Evropě. Další posun v cenách by mohla přinést ještě společnost O2, která jako jediná z trojice velkých operátorů neomezený datový tarif nemá. Novou nabídku plánuje zveřejnit v polovině září.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme