Po deseti letech končí kauza osmi českých extremistů. Krajský soud stíhání pravomocně zastavil

Osm předních českých neonacistů je po více než deseti letech zproštěno obžaloby. Středočeský krajský soud minulý týden pravomocně zastavil jejich stíhání, informuje čtvrteční deník Právo. Jednalo se o hlavní aktéry z řad někdejších představitelů hnutí Národní odpor či bývalé členy Dělnické strany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělnická strana v Bílině na Teplicku | Foto: Tomáš Šácha

Jak připomíná Právo, šlo o historicky největší zásah policie na ultrapravicovou scénu v Česku. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v roce 2009 postupně zatýkal někdejší přední představitele neonacistických skupin, které obžaloval z propagace nacismu. V současnosti toto ilegální hnutí prakticky vymizelo ze scény. 

Všichni zadržení extremisté jsou podle policie členy Národního odporu

Číst článek

Klíčovým důkazem pro obžalobu bylo pořádání organizovaných akcí, mezi nimi například pochod uctění památky padlých vojáků SS či výroba a propagace neonacistických materiálů. Podle tehdejšího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty všechny obviněné spojovaly koncerty neonacistických kapel, kterých od dubna 2008 do obvinění zorganizovali jedenáct.

„Činili tak s vědomím, že na těchto koncertech dochází jak ze strany účinkujících, tak i ze strany diváků k šíření extrémně pravicových myšlenek neonacismu,“ uvedl v minulosti Šlachta.

Obžalovaní byli poprvé zproštěni obžaloby už v roce 2012, na základě odvolání ale případ postoupil k Městskému soudu v Praze, kde bylo všech osm údajných extremistů opět zproštěno obžaloby v červnu 2018. Finální verdikt padl na konci srpna letošního roku.

„V této věci rozhodl Krajský soud v Praze 29. srpna tak, že zamítl stížnost státního zástupce proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 o zastavení trestního stíhání,“ uvedla pro Právo mluvčí středočeského krajského soudu Hana Černá.

Rozhodnutí padlo v neveřejném zasedání, důvody zproštění obžaloby prozatím nejsou jasné. Již loni však obvodní soudkyně Šindelářová, která o případu rozhodovala, argumentovala především tím, že „základní program Národního odporu a všechny jeho přívržence nelze a priori pokládat za neonacisticky smýšlející osoby,“ uzavírá Právo.

nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme