Vyhráli, ale firmu už nezachrání. Nejvyšší správní soud zrušil nezákonné zajišťovací příkazy

S konečnou platností zrušil Nejvyšší správní soud zajišťovací příkazy, které vydala finanční správa proti frýdecko-místecké firmě LIJA v březnu 2015. Postup finanční správy byl sice podle soudu nezákonný, firma ale mezitím zkrachovala. Ve čtvrtek o tom informoval server Neovlivní.cz.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Odůvodnění rozsudku zatím nebylo zveřejněno a ještě je neznají ani zástupci firmy. „Víme jen to, že jsme vyhráli. Ale firmu už to nezachrání,“ uvedl pro Neovlivní.cz jednatel společnosti Martin Machura.

Úniky u DPH podle finanční správy klesají. ‚Zajišťovací příkazy likvidují poctivé,‘ namítají kritici

Číst článek

V dřívějších letech měla firma podle serveru obrat jednu až dvě miliardy korun ročně. Po vydání zajišťovacích příkazů ale skončila v insolvenci. Její majetek byl rozprodán a chystá se rozdělení peněz mezi věřitele.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu.

Kvůli zajišťovacím příkazům už finanční správa čelila kritice – i podle vyjádření soudů postupovala necitlivě. Podle kritiků finanční správa příkazy zneužívá a likviduje tak i poctivé firmy. U soudu kvůli příkazům skončilo 122 sporů. Z toho již více než 80 bylo pravomocně rozhodnuto, finanční správa uspěla ve více než 60 procentech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme