Vyhráli, ale firmu už nezachrání. Nejvyšší správní soud zrušil nezákonné zajišťovací příkazy

S konečnou platností zrušil Nejvyšší správní soud zajišťovací příkazy, které vydala finanční správa proti frýdecko-místecké firmě LIJA v březnu 2015. Postup finanční správy byl sice podle soudu nezákonný, firma ale mezitím zkrachovala. Ve čtvrtek o tom informoval server Neovlivní.cz.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Odůvodnění rozsudku zatím nebylo zveřejněno a ještě je neznají ani zástupci firmy. „Víme jen to, že jsme vyhráli. Ale firmu už to nezachrání,“ uvedl pro Neovlivní.cz jednatel společnosti Martin Machura.

Úniky u DPH podle finanční správy klesají. ‚Zajišťovací příkazy likvidují poctivé,‘ namítají kritici

Číst článek

V dřívějších letech měla firma podle serveru obrat jednu až dvě miliardy korun ročně. Po vydání zajišťovacích příkazů ale skončila v insolvenci. Její majetek byl rozprodán a chystá se rozdělení peněz mezi věřitele.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu.

Kvůli zajišťovacím příkazům už finanční správa čelila kritice – i podle vyjádření soudů postupovala necitlivě. Podle kritiků finanční správa příkazy zneužívá a likviduje tak i poctivé firmy. U soudu kvůli příkazům skončilo 122 sporů. Z toho již více než 80 bylo pravomocně rozhodnuto, finanční správa uspěla ve více než 60 procentech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme