‚Třikrát a dost.‘ Neplatiči pokut za vybrané závažné přestupky zřejmě přijdou o část dávek

Sněmovna souhlasila se strháváním neuhrazených pokut z dávek. Novelu zákona navrhla opoziční ODS, platit by měla od ledna příštího roku. Lidé by podle návrhu přišli o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud by opakovaně neplatili pokuty za vybrané závažné přestupky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna v pátek souhlasila s tím, aby se neuhrazené pokuty za závažné přestupky strhávaly z dávek lidí, kteří je opakovaně neplatí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřady by snižovaly dávky za přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a proti majetku. Stejně by postupovaly například i v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce. 

„Je tam důležitá ta prevence, jsou tam důležité ty sociální služby, ale také je důležitá účinná represe,“ obhajoval před poslanci novelu Petr Beitl z ODS.

Nejvíc novelu kritizovali Piráti. „Co mně opravdu připadá velmi nefér, je trestání nevinných lidí, těch co nic nespáchali, ale s přestupcem bydlí v jedné domácnosti,“ vysvětlila svůj nesouhlasný postoj poslankyně Olga Richterová.

Novelu zákona teď dostane k posouzení Senát.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme