Neplatičům regulačních poplatků v nemocnicích hrozí exekuce

Nemocnice začaly soudní cestou vymáhat dluhy pacientů, kteří nezaplatily regulační poplatky. Píší o tom dnes Hospodářské noviny. Zdravotnická zařízení se obracejí na exekutory nejen proto, že jim zákon ukládá povinnost poplatky vymáhat. Pokud by to nedělaly, hrozí jim pokuta. Také se však obávají promlčení svých pohledávek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka - pacient těsně po zákroku

Operace oka - pacient těsně po zákroku | Foto: Petr Kološ

„Za necelé tři roky, do konce října letošního roku, jsme na poplatcích vybrali 76 milionů a 400 tisíc korun. Naši pacienti dluží v této chvíli zhruba tři miliony korun, což jsou asi čtyři procenta,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Marek Zeman.

Dodal, že k exekucím nemocnice dosud nepřistoupila. Právní oddělení nicméně dostalo pokyn najmout za tímto účelem exekuční kancelář. Nemocnice tak chce řešit nezaplacené poplatky za hospitalizaci nad tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O placení poplatků ve zdravotnictví ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Luboš Olejár ze Svazu pacientů České republiky uvedl, že se na jeho organizaci obrátili již dva pacienti, kteří dostali výzvu o hrozbě exekuce a chtěli radu, co mají dělat.

Luboš Olejár doporučuje lidem, kteří jsou v tíživé finanční situaci zejména kvůli nemoci, domluvit se na splátkovém kalendáři.

Poplatky ve zdravotnictví se začaly vybírat v lednu 2008 a promlčecí lhůta je tři roky. Prosadil je bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS.

Lidé platí za ošetření u lékaře třicet korun, za jeden den hospitalizace korun šedesát a za ošetření na pohotovosti devadesát korun.

Martin Křížek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme