Neplatné padesátníky vracejí lidé jen minimálně

Zatím Česká národní banka stáhla z oběhu 50 milionů těchto mincí o celkové váze 45 tun. To je ale jen něco málo přes desetinu celkového počtu. A podle centrální banky se dá čekat, že vrácených mincí bude zhruba pětina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail padesátihaléřové mince

detail padesátihaléřové mince | Foto: ČNB

Většina z nás má doma jen málo takových minci a kvůli pár kusům nechce ztrácet čas cestou do banky. Najdou se i jedinci, kteří si padesátníky nechávají schválně. Jde například o hráče mariáše nebo žolíků. Drobné mince jsou pro ně ideální sázkou.

A jak dlouho můžeme ještě padesátníky vyměnit? Komerční banky budou padesátníky a papírové dvacetikoruny, které také přestaly platit, měnit jen do konce srpna letošního roku. Pak už bude přijímat tato platidla jen Česká národní banka, a to do konce srpna 2014.

Zrušení padesátníků a papírových dvacetikorun následovalo desetníky a dvacetníky, jejich platnost skončila už v roce 2003 a výměna bude možná u České národní banky ještě do konce října letošního roku.

Až bude centrální banka mít většinu z očekávaného množství, prodá ČNB mince jako kov nejvyšší nabídce. S koncem platnosti drobných mincí se spekulovalo o zvýšení cen zboží. Obchodní řetězce se dušují, že se tak nestalo.

Zrušení desetníků, dvacetníků a padesátníků se podle obchodů nedotklo jednotlivých položek, ale pouze celkové ceny nákupu. Tu v některých případech zaokrouhlují na celé koruny nahoru. U platebních karet ale stále obchody účtují ceny i s haléři.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme