Neplatný občanský průkaz mohou lidé při volbách nahradit průkazem s platností jednoho měsíce

Druhé kolo prezidentských voleb proběhne v Česku v pátek a v sobotu. Hlasovat může každý občan České republiky, kterému bylo alespoň v druhý den voleb osmnáct let. Nutný je platný průkaz totožnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklady | Foto: Jan Rosenauer

„V případě, že během voleb zjistíte, že vám někdo odcizil občanský průkaz nebo jste ho ztratili, je možné zažádat si o občanský průkaz, který se vydává na dobu platnosti jeden měsíc. Vydává se právě pro volební právo. Některé úřady mají otevřeno jak v pátek, tak i v sobotu, kdy si můžete občanský průkaz nechat vystavit,“ upozorňuje Řepka.

Volební lístky oproti předchozímu kolu najdou voliči přímo ve volební místnosti. Ministerstvo vnitra je po prvním kole totiž muselo vytisknout znovu.

Češi v zahraničí odstartují druhé kolo přímé volby státu

Číst článek

„Volební lístky se začaly tisknout až po ukončení prvního kola, musíme samozřejmě také šetřit státní rozpočet. V případě, že by některý z kandidátů získal padesát nebo víc jak padesát procent hlasů, už by druhé kolo neprobíhalo a my bychom nemuseli tisknout volební lístky," dodává Řepka.

Lístky pro obě kola budou stát přibližně 25 milionů korun. Částka bude přesně vyčíslena až po skončení voleb.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme