Nepodepsáním zákonů Klaus možná porušuje Ústavu

Prezident Václav Klaus odmítl podepsat novelu zákona o ovzduší. Zároveň ji ale ani nevetoval. Ve čtvrtek podobně naložil s takzvanou malou důchodovou reformou. Oba zákony začnou platit i bez jeho podpisu. Někteří právníci ale tento postup považují za porušení jeho ústavních povinností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření nové haly pražského hlavního nádraží. Slavnosti se zúčastnil také italský prezident Giorgio Napolitano a Václav Klaus. | Foto: Filip Jandourek

„Ústava jasně stanoví, že zákon podepisuje prezident republiky, předseda poslanecké sněmovny a předseda vlády. Podpis nebo nepodpis sice nemůže nic změnit na platnosti zákona, ale jedná se byť možná v rovině symbolické o porušení ústavní povinnosti,“ je přesvědčený děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch v pořadu Stalo se dnes

Prezident se podle něj i ve svém slibu zavazuje, že bude dodržovat Ústavu a ostatní zákony. Měl by tedy postupovat tak, že normu buď vetuje nebo podepíše a zároveň zašle své výhrady předsedkyni poslanecké sněmovny.

Od roku 1995 ale prezident nepodepisuje ani zákony, které předtím vetoval a sněmovna jej přehlasovala.

„Tento postup umožňuje zákon o jednacím řádu poslanecké sněmovny. Je to ústavně sporné, ale přece jen to vyjadřuje možnost, že prezident republiky využil právo veta, se zákonem nesouhlasí a byl přehlasován,“ řekl Aleš Gerloch.

Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy současně připomněl, že prezident za svůj postup nemůže být sankcionován. S výjimkou velezrady totiž není ústavně odpovědný.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme