Nepotřebná munice v českých armádních skladech má sílu jedné atomové bomby

Ničivou sílu přesně jedné atomové bomby má podle náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy nepotřebná munice ve skladech české armády určená k takzvané ekologické likvidaci. S ní začalo pět tuzemských firem v polovině roku. Dohromady mají zničit téměř 50 tisíc tun dnes už zastaralého nebo jinak nevyhovujícího střeliva, další desítky tisíc tun vyčlenilo ministerstvo na odprodeje a dary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

munice - náboje | Foto: zbraně.cz

Náměstek Kopřiva říká, že přes 13 tisíc tun už armáda odprodala nebo darovala a na 7300 tun zlikvidovaly zbrojovky. "Je to prvních 6 měsíců náběh toho projektu a v dalších dvou letech nás čeká vyskladnění celého objemu. Do poloviny roku 2007 definitivní ekologická likvidace těchto objemů."

Náměstek připomíná, že rovných 6 tisíc tun munice z armádních skladů darovala česká vláda na podzim Afghánistánu. Ostraha nepotřebného střeliva a udržba skladů stojí ročně stamilióny korun. Právě tyto prostředky tak ministerstvo postupně ušetří.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme