Nepotřebná munice v českých armádních skladech má sílu jedné atomové bomby

Ničivou sílu přesně jedné atomové bomby má podle náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy nepotřebná munice ve skladech české armády určená k takzvané ekologické likvidaci. S ní začalo pět tuzemských firem v polovině roku. Dohromady mají zničit téměř 50 tisíc tun dnes už zastaralého nebo jinak nevyhovujícího střeliva, další desítky tisíc tun vyčlenilo ministerstvo na odprodeje a dary.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

munice - náboje

munice - náboje | Foto: zbraně.cz

Náměstek Kopřiva říká, že přes 13 tisíc tun už armáda odprodala nebo darovala a na 7300 tun zlikvidovaly zbrojovky. "Je to prvních 6 měsíců náběh toho projektu a v dalších dvou letech nás čeká vyskladnění celého objemu. Do poloviny roku 2007 definitivní ekologická likvidace těchto objemů."

Náměstek připomíná, že rovných 6 tisíc tun munice z armádních skladů darovala česká vláda na podzim Afghánistánu. Ostraha nepotřebného střeliva a udržba skladů stojí ročně stamilióny korun. Právě tyto prostředky tak ministerstvo postupně ušetří.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme