Nepotřebné letouny L-159 zřejmě zamíří do USA, mají sloužit k výcviku stíhačů

Ministerstvo obrany našlo kupce pro nepotřebná česká letadla L-159. Bitevníky si chce odvézt soukromá firma ze Spojených států. Armáda dnes upřesní, kolik strojů míří za oceán. Podle deníku Právo jich bude dvacet, Hospodářské noviny mluví o dvaceti osmi letounech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakonzervované L-159 v hangáru Aera Vodochody | Foto: Petr Medek

Podle deníku Právo by ministerstvo obrany mělo za prodej 20 letounů získat zhruba půl miliardy korun. To je jen zlomek pořizovací ceny. Resort obrany si původně od Aera Vodochody koupil 72 strojů za více než 50 miliard korun.

Ministerstvo se snaží zbavit nepotřebných letounů skoro deset let. Zatím všechny pokusy prodat zakonzervované stroje skončily fiaskem.

Pokud se teď ale kontrakt podaří dotáhnout do konce, půjde tak o první případ, kdy stát najde pro letoun reálného kupce.

Podzvukové stroje L-159 vyvinula v devadesátých letech společnost Aero Vodochody jako letouny určené zejména pro boj proti pozemním cílům. Využití letounů v USA se tomu ale vzdálí.

Majitelem bitevníků by se podle Hospodářských novin měla stát jedna ze společností, kterou si platí americká armáda pro simulování cvičných leteckých soubojů a vzdušných útoků. Detaily chce ministr obrany Vlastimil Picek zveřejnit dnes dopoledne.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme