Nepřeceňujte demonstrace, v demokratické společnosti rozhodují volby, řekl Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál mimo jiné uvedl, že by se demonstrace spojené s politikou neměly přeceňovat. Reagoval tak na otázku, jak se staví k protestům, které se uskutečnily ve středu například na Václavském náměstí v Praze, ale i v jiných městech republiky. Hovořil také ale o vládní krizi a chystané cestě do Číny.

Tento článek je více než rok starý.

Doksy (Českolipsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci při návštěvě Libereckého kraje.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci při návštěvě Libereckého kraje. | Zdroj: ČTK

Cílem středeční demonstrace bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtějí, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti, řekla to svolavatelka demonstrace Šárka Fialová.

V rozhovoru pro Radiožurnál kromě demonstrací odpovídal Miloš Zeman i na otázky týkající se jeho návštěvy Čínské lidové republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman o cestě do Číny, vládní krizi a demonstracích pro Radiožurnál.

Na středeční demonstraci proti Andreji Babišovi v Praze a dalších městech přišly tisíce lidí. Někteří podle hesel z transparentů protestovali i proti vám, ostatně i přímo v Liberci. Jak tyto aktivity vnímáte?

Velmi jednoduše. Já jsem ve své dlouhé politické dráze zažil několik masových demonstrací. Vy jste mladá, takže si nevzpomenete na hnutí Děkujeme, odejděte, které se ovšem během roku rozpadlo. Stejně tak to byl rok 2001, byla televizní krize, a také se mohutně demonstrovalo. Dál 28. října se demonstrovalo kvůli panu Bradymu na Staroměstském náměstí a už se na to téměř zapomnělo.

Nepřeceňujte tyto demonstrace. V demokratické společnosti rozhodují volby a nikoliv masová nebo nemasová shromáždění na náměstích.

Můžete potvrdit, že se v Číně sejdete i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem? O čem s ním chcete mluvit?

Zaprvé s ním chci mluvit o připravované cestě do Ruska, zadruhé s ním mluvit o rozvoji vzájemně výhodné ekonomické spolupráce a zatřetí o protiteroristické rezoluci, kterou Rusko připravuje pro Radu bezpečnosti OSN, protože v září budu zase na valném shromáždění v New Yorku. Je to moje téma a byl bych rád, kdyby tady byl určitý pozitivní posun, to znamená, kdyby Spojené národy konečně byly schopny proti mezinárodnímu terorismu účinně zasáhnout. A ne jen verbálními protesty proti teroristickým akcím.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme