Nepřehledný a složitý, hodnotí NKÚ systém výběru daní od fyzických osob

Stát vybírá daně od fyzických osob nepřehledně a složitě, uvádí ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten se zaměřil na správu daně z příjmů fyzických osob v letech 2012 až 2015. Kontroloři zjistili, že zákon o daních z příjmů je nepřehledný, složitý a obsahuje řadu výjimek. To podle úřadu komplikuje správu daně a zvyšuje administrativní zátěž.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Formulář pro daňové přiznání

Formulář pro daňové přiznání | Foto: Filip Jandourek

„Na náročnost správy daně mělo negativní dopad celkové množství odpočitatelných položek a slev na dani a jejich rozšiřování nebo naopak rušení. Časté legislativní změny se podepsaly i na nepřesných odhadech každoročních příjmů státního rozpočtu, uvádí úřad v pondělním tiskovém prohlášení.

Podle něj se zákon o daních z příjmů postupně stává stále více nepřehledným a nepřispívá tak efektivitě výběru daně.

Pilný nařídil přezkum praxe finanční správy. Některé její kroky likvidují firmy, stěžují si podnikatelé

Číst článek

Problémy vidí NKÚ i zpracování údajů z daňových přiznání. Ministerstvo financí podle něj tyto údaje mělo k dispozici, ale nezpracovalo je způsobem, který by mu umožnil rozpoznat reálný dopad jednotlivých změn na státní rozpočet.

Odhady, jak jednotlivé změny rozpočet ovlivní, přitom ministerstvo uvádělo. Podle úřadu by bylo vhodné vliv změn vyhodnocovat, nakolik se mohou dotýkat zhruba čtyř a půl milionu fyzických osob a více než 350 tisíc zaměstnavatelů.

U elektronického podání daňového přiznání a vyúčtování daně, které zpracovává automatizovaný daňový informační systém, odmítnutí podání ale sděluje pracovník úřadu, našlo NKÚ na vzorku 141 podání osm chyb. V nich úřady nevyzvaly k opravě podání, ale rovnou uložily pokutu, čímž porušily zákon.

„Pokud by systém odpovídal automaticky, snížilo by se riziko takových chyb,“ je přesvědčen kontrolní úřad.

kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme