Vedení ČSSD odmítá prezidentův návrh, trvá na odvolání Babiše

Vedení ČSSD v pátek jedná dalším postupu v řešení vládní krize. Po návratu z pracovní návštěvy Lucemburska se ho zúčastní i premiér a šéf strany Bohuslav Sobotka. Toho na středečním jednání šéfů koaličních stran s prezidentem v Liberci zastupoval ministr vnitra Milan Chovanec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

ČSSD odmítá návrh prezidenta, aby z vlády odešel ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO i premiér. Při odchodu z jednání grémia sociální demokracie to řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. Trvá na tom, že prezident má odvolat Babiše

Milan Chovanec na jednání grémia v pátek seznámil členy vedení ČSSD s variantami řešení vládní krize, které navrhl prezident Miloš Zeman. Jsou dvě - buď předčasné volby, nebo ve vládě skončí ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ten se chce začátkem příštího týdne sejít s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na prezidenta Zemana pro případ, že by Babiše odmítl odvolat. Babiš ale už požádal Sobotku o co nejrychlejší svolání koaliční rady, kde chce navrhnout jméno nového ministra financí.

Zeman se obrátí na Ústavní soud. Chce vědět, zda musí odvolat Babiše

Číst článek

To, že ČSSD pravděpodobně nepřistoupí na návrh prezidenta Miloše Zemana, aby z vlády odešli ministr financí i premiér, řekl také Milan Chovanec. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se vyjádřil skepticky k návrhu hnutí ANO, aby se novou ministryní financí stala dosavadní Babišova náměstkyně Alena Schillerová.

"Já budu informovat kolegy o jednání s panem prezidentem. Poradíme se, ale nepředpokládám, že bychom tu nabídku přijali," řekl Chovanec před jednáním grémia strany. Potvrdil přitom, že Zeman ve středu na jednání s představiteli koaličních stran v Liberci navrhoval odchod Sobotky i Babiše z vlády.

Zemanovo fimfárum

Podobně se o Zemanově návrhu vyjádřil i Zaorálek. "Jestli tohle chtěl prezident udělat, měl možnost to udělat před týdnem. Taková situace tehdy byla. Ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíte, trakže když to tehdy prezident neudělal, dneska už tuhle situaci nikdo nevrátí. Dneska je v úplně jiné situaci, dnes tam má žádost, aby odvolal Andreje Babiše," řekl.

Babiš chce rychlé svolání koaliční rady, ANO má navrhnout nového ministra financí

Číst článek

Kritizoval přitom prezidenta za to, že dosud k odvolání ministra financí nepřistoupil, Zeman podle něj hledá záminky, proč rozhodnutí odkládat. "Já pouze čekám, kdy nás nechá hledat nějaké fimfárum, o kterém nikdo neví, co to je, a když ho najdeme, tak že nám možná někoho odvolá," poukázal na pohádku Jana Wericha. "To neodpovídá tomu, co říká Ústava," řekl Zaorálek o prezidentově postupu. I ohlášené Zemanovo podání dotazu k Ústavnímu soudu, zda je prezident povinen na návrh premiéra odvolat ministra, považuje šéf české diplomacie za zdržovací taktiku.

Zaorálek také kritizoval možnou nominaci Aleny Schillerové na ministryni financí, o které ve středu mluvil místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. "To, že je to zrovna ta náměstkyně, která je spojena s tím, že blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu, tak to mi žádnou radost nedělá," řekl. Podle něj je třeba mít jistotu, že nový ministr financí dokáže zahájit správní řízení proti každému, kdo je podezřelý z daňových úniků.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme