Nepříznivé zimní počasí a mokrý sníh zaměstnaly silničáře i energetiky

Zima se náhle vrátila do Česka. V noci na dnešek a dopoledne zasáhla jižní Čechy dokonce sněhová kalamita. Těžký mokrý sníh způsobil problémy hlavně na jihu regionu a ve vyšších polohách. Nejhorší situace je na Šumavě. Především na Prachaticku a Klatovsku byla řada silnic kvůli sněhu a popadaným stromům nesjízdných. Husté sněžení ztěžovalo i dopravu na dálnici D1 v oblasti Vysočiny a stalo se kvůli němu i několik nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mokrý sníh kácí stromy | Foto: Luboš Pavlíček

Návrat zimního počasí a přívaly nového sněhu komplikují život lidem především na severu, západě a na jihu Čech. Pod tíhou mokrého sněhu padají na silnice stromy a hasiči je nestačí ani odklízet. Kvůli tomu byla ráno a dopoledne řada komunikací neprůjezdná. Problémy měli i železničáři, kvůli vyvrácenému stromu, který spadl na trať, vykolejil na trase České Budějovice - České Velenice vlak. Cestujícím se nic nestalo.

Špatné počasí se podepsalo pod havárií školního autobusu v Kamenici na Jihlavsku. Celkem čtrnáct zraněných, z toho třináct školáků a řidiče odvezli zdravotníci do nemocnice v Jihlavě. Jde o podezření na otřesy mozku a pohmožděniny hrudníku a končetin. Na nehodě se podepsala vrstva polorozbředlého sněhu. Autobus zřejmě na sněhové kaši dostal smyk a po otočení do protisměru nalehl na levý bok do příkopu silnice.

Kritická situace byla především na Prachaticku, kde museli silničáři některé silnice kvůli přívalům sněhu uzavřít a ráno vyhlásit kalamitní stav. Teď už silničáři žádné uzavřené úseky silnic nehlásí. Jejich varování řidičům před větvemi přetíženými sněhem, které padají na silnice, ale trvá.

Plné ruce práce mají dnes také jihočeští energetici. Těžký mokrý sníh láme větve, vyvrací stromy a padající kmeny trhají elektrické vedení. Mluvčí jihočeské energetiky Vladimír Vácha upřesňuje doposud zaznamenané škody. "Máme hlášenu jednu poruchu na lince velmi vysokého napětí, pak 34 poruch na linkách vysokého napětí a u linek nízkého napětí, tam se to bude blížit stovce." Většina problémů na rozvodných sítích s výjimkou odlehlých míst by měla být v podvečerních hodinách už odstraněna. Stovky obyvatel v menších vesnicích na Sušicku jsou ale bez proudu. Dodávka elektřiny by měla být obnovena nejpozději zítra ráno.

Doprava zkolabovala ráno hned na několika úsecích Plzeňského kraje. Neprůjezdná silnice byla kvůli náledí a uježděnému mokrému sněhu: Strakonice - Horaždovice - Nalžovské hory - Klatovy. Další kalamitní situace panovala v okolí Nýrska.

Sněhové přeháňky zasáhly v noci i část Středočeského kraje, a tak ve vyšších polohách leží rozbředlá vrstva sněhu. I když jsou tam silnice sjízdné, měli by řidiči ale jezdit se zvýšenou opatrností. Také na Liberecku a Jablonecku se ochladilo a sníh na některých vozovkách namrzá.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Ivan Mls, Judita Hrubešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme