'Neproklouzne ani jeden.' U Zlína kvůli divočákům rozmisťují elektrické ohradníky

Boj s divočáky nakaženými africkým morem pokračuje. U Zlína v pátek začalo rozmisťování elektrických ohradníků. O jejich osazení se postará najatá soukromá firma. Plot budou v délce čtyřiceti kilometrů doplňovat už dříve rozmístěné pachové zábrany. Nová opatření mají udržet divočáky uvnitř vyznačeného území a souvisejí s pondělním vyhlášením stavu nebezpečí.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začala instalace elelktrických ohradníků kvůli africkému moru prasat. U zlínské Vršavy se s tím pojila i menší dopravní omezení. | Foto: Karolína Wernerová | Zdroj: Český rozhlas

Dělníci v pátek ráno osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. První části plotu se nacházejí ve zlínské části Vršava a s rozmisťováním se pojila menší dopravní omezení. Na osazování pracuje sedm lidí.

Boj proti nakaženým divočákům pokračuje. Čunek vyhlásil ve Zlínském kraji stav nebezpečí

Číst článek

Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, které doplní již před časem rozmístěné pachové zábrany.

„Na jejich instalaci máme týden, ale veřím, že to zvládneme dříve. Jedná se o úseky mezi zastavěnými částmi obce. Jediná šance, jak to postavit, je ta krajnice silnice," uvedl Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která jejich instalaci zajišťuje. 

Ohradníky se podle něj objeví mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou.

Napětí v elektrickém ohradníku vysokém zhruba 70 centimetrů bude přes 10 tisíc voltů. Proud spustí zřejmě v pondělí.

„Napětí je důležité kvůli tomu, aby překonalo odpor kůže zvířete. Limitní hodnota je u prasete asi tři nebo čtyři tisíce voltů, takže to je zhruba dvojnásobné napětí než potřebujeme, aby zvíře dostalo ránu,“ popsal pro Český rozhlas Brno majitel firmy na tyto ploty Vlastimil Kamír.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který v pondělí vyhlásil zlínský hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL. Opatření se týká obcí: Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Zatím potrvá do konce srpna.

Myslivci na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Rozmisťují kelímky s páchnoucí pěnou

Číst článek

„Tento stav nebezpečí bude trvat od dnešního dne do 29. srpna. Dále už bude podléhat rozhodnutí vlády,“ uvedl v pondělí hejtman.

V pátek dopoledne má také ze Zlína vzlétnout vrtulník, ve kterém poletí Čunek spolu s policisty. Chtějí si prohlédnout ohnisko nákazy a zjistit, zda lze z výšky identifikovat úhyn divokých prasat.

Do ohniska zákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Majitelé mohou dostat kvůli tomu pokutu. Zemědělcům bylo zakázáno na 115,5 hektaru půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit dalšímu šíření choroby.

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1290 divočáků, řekl v pátek Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat. U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 77 divočáků ze 132 uhynulých. Na výsledky vyšetření čekají čtyři vzorky. Nejvíc divočáků, 300, bylo podle Majera odstřeleno v okrese Kroměříž. Následuje okres Uherské Hradiště s 279 úlovky.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenáší volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Kvůli africkému moru je zakázaný vstup s domácími zvířaty do některých lesů na Zlínsku | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Karolína Wernerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme