Spor o neprůstřelné vesty za 68 milionů: ministerstvo obrany prohrálo soud se zbrojovkou

V příběhu nepovedené zakázky na nákup neprůstřelných vest za 68 milionů zazněl důležitý verdikt. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Městský soud v Praze dal po více než třech letech v neveřejném jednání za pravdu České zbrojovce a zrušil rozhodnutí resortu obrany, kterým v roce 2016 odstoupil od nákupu bezmála 2300 balistických vest. Ministerstvo tak musí o věci rozhodnout znovu, mezitím ale nakoupilo vesty od jiného dodavatele.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelecká příprava českých vojáků v Afghánistánu

Českým vojákům v zahraničních misích kvůli krachu kontraktu dokonce hrozilo, že se ocitnou bez neprůstřelných vest. Ilustrační foto | Foto: Daniel Píša | Zdroj: www.mise.army.cz

„Bylo rozhodováno bez účastníků v neveřejném jednání. V tuto chvíli nemohu sdělit víc, než že odkážu na webové stránky soudu,“ uvedla pouze mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Z webu soudu pouze vyplývá, že 9. dubna v případu vyhlásil konečné rozhodnutí.

Stát nakoupí pro vojáky místo českých neprůstřelných vest dražší americké

Číst článek

Soud zrušil rozhodnutí

Informaci serveru iROZHLAS.cz ale potvrdil sám úřad. „Městský soud svým rozhodnutím zrušil, a vrátil tudíž k prvoinstančnímu řešení správní rozhodnutí Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti a následující rozhodnutí státního tajemníka ministerstva jakožto odvolacího orgánu,“ sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Další kroky nechtěl komentovat: „Zatím nemáme písemné vyhotovení rozsudku, abychom ho mohli prostudovat a rozhodnout o dalším postupu.“ Úřad může proti rozhodnutí podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.   

‚Měli výhrady‘

Česká zbrojovka v roce 2015 zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku přesně 2291 neprůstřelných vest díky nejnižší ceně. Po vložení balistických panelů měly ochránit vojáky před střelivem s vysokou průrazností. Úřad pod vedením někdejšího ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO ale nakonec od smlouvy odstoupil.

Důvodem byly dohady týkající se použitého materiálu při výrobě vest. „Státní ověřování jakosti mělo výhrady, zbrojovka s tím nesouhlasila a vznikl jakýsi spor. Je to přesně to, co se někdy v soutěžení stane. Mě to mrzí, nevím, jestli někoho označit za viníka,“ uvedl tehdy Stropnický.

Zbrojovka kvůli tomu ministerstvo zažalovala, k čerstvému rozhodnutí soudu se ale vyjadřovat nechce. „Vzhledem k tomu, že spor dosud nebyl uzavřen, nebudeme verdikt komentovat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí společnosti Radek Hauerland.

S nepovedeným tendrem se pojí hned několik soudních sporů. „Kromě uvedeného byly již dříve dva spory vedené u Městského soudu v Praze rozhodnuty ve prospěch ministerstva obrany,“ upozornil Pejšek.  

Neprůstřelné vesty, které měla dodat Česká zbrojovka. | Zdroj: mocr.army.cz

Nákup narychlo

Českým vojákům v zahraničních misích kvůli krachu kontraktu dokonce hrozilo, že se ocitnou bez neprůstřelných vest. Ministerstvo proto narychlo – přes alianční agenturu NSPA – pořídilo 500 amerických nosičů balistických plátů SPCS Magnum TAC-1 za 17,5 milionu korun; dalších tisíc vest za 52 milionů korun pořídilo později.

Smlouvu na dodání 5500 balistických vest za 255 milionů korun nakonec obrana uzavřela s královéhradeckou společností Argun. První várku 1300 kusů armáda dostala na konci roku 2017.

Podle Pejška nicméně kvůli aktuálnímu rozhodnutí soudu nehrozí, že by nyní resort musel odebrat i 2300 vest od České zbrojovky: „K tomu nedojde a dojít ani nemůže, protože ministerstvo obrany už v závěru roku 2016 odstoupilo od smlouvy.“

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme