V opraveném neratovském kostele posvětili nové zvony. Původní zničil požár během války

V poutním kostele v Neratově v Orlických horách, který je známý prosklenou střechou, posvětili dva nové zvony. Budou umístěny ve věžích, které již získaly zpět místo dočasného zastřešení původní barokní cibule, řekl v neděli farář Josef Suchár ze Sdružení Neratov, které památku od roku 1990 opravuje. Zvonům požehnal při mši svaté.

Tento článek je více než rok starý.

Neratov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farář Josef Suchár v opravovaném neratovském kostele.

Farář Josef Suchár v opravovaném neratovském kostele. | Zdroj: Profimedia

„Je to jakýsi rituál očištění, aby zvony sloužily k dobrému účelu, ke kterému byly zhotoveny. Hlas zvonů má vybízet k modlitbě, má pronikat do srdcí lidí. Svěcením se zvonům dává duchovní podtext síly promlouvání a volání k modlitbě,“ řekl Suchár, který je také dlouholetým prezidentem Diecézní katolické charity Hradec Králové a biskupským vikářem.

Kostel svatého Martina v Třebíči má nové varhany. Požehnal jim biskup Vojtěch Cikrle

Číst článek

Dva nové zvony vznikly ve zvonařské dílně Tomášová - Dytrychová v Brodku u Přerova, jeden váží asi 180 a druhý kolem 300 kilogramů. V Neratově jsou nové zvony Archanděl Michael a Gabriel od 8. října. Poslední neratovský zvon byl zničen při požáru střechy kostela na konci druhé světové války. „Zvony vznikly podle těch původních zničených, jen mají jiná jména,“ řekl Suchár.

Kostel je po usazení oplechovaných bání na věže o krok blíž své původní podobě. Ve věžích jsou už také instalovaná schodiště, na řadu přijdou elektroinstalace a další práce. „Začne se pracovat na vnitřní lávce, která věže uvnitř kostela propojí,“ řekl Suchár.

V cibulích kostelních věží byly umístěny tubusy z měděného plechu s poselstvím příštím generacím. Do dvou z nich sdružení dalo například svoji výroční zprávu, noviny, informace o místním pivovaru, bankovky, výrobky klientů chráněných dílen, flash disk s fotografiemi obnovy kostela nebo lahvičku slivovice.

Současná etapa oprav kostela vyjde podle Suchára asi na 12 milionů korun a musí být dokončena letos. „Práce provoz kostela nenarušily, mše a další akce se normálně konají. Práce jsou na průčelí, ve věžích a na kůru,“ vysvětlil.

Oprava průhledné střechy

Oprava v příštích letech čeká také přes deset let starou prosklenou střechu kostela, kterou zatéká. Pracuje se na projektové dokumentaci. „Když půjde vše dobře, začne se s opravou střechy v roce 2020. Záleží na tom, kde seženeme peníze.“ Charakter průhledné střechy bude zachován, dodal.

Téměř 550 zvířat letos přijala záchranná stanice v Rokycanech. Jedná se o mimořádný stav

Číst článek

Obnova věží včetně nových zvonů je součástí česko-polského projektu téměř za půl miliardy korun. V Orlických a Bystřických horách se díky dotaci postupně otevírají dosud nepřístupné památky a některé kostely dostávají původní barokní cibule.

Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1723 až 1733 pravděpodobně podle plánů významného italského stavitele Giovanna Battisty Alliprandiho. Zkáza kostela začala na konci druhé světové války, v roce 1957 se zřítily kostelní klenby a stavbě hrozila demolice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme