Neřešit problémy se může vymstít, varuje Česká společnost AIDS pomoc

Na půdě OSN dnes začíná setkání, které má vytyčit způsob boje proti AIDS do roku 2015. Počet Afričanů nově nakažených virem HIV přitom v současnosti už klesá, zatímco ve východní Evropě a ve střední Asii je epidemie stále na vzestupu. Výskyt nemoci AIDS byl poprvé popsán ve Spojených státech před 30 lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti a AIDS v Kambodži

Děti a AIDS v Kambodži | Foto: Magna Děti v tísni

V České republice je situace relativně dobrá, jak Rádiu Česko řekl předseda občanského sdružení České společnosti AIDS pomoc Ivo Procházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na půdě OSN dnes začíná setkání, které má vytyčit způsob boje proti AIDS do roku 2015. Téma pro předsedu občanského sdružení České společnosti AIDS pomoc Ivo Procházku.

„My jsme na tom opravdu stejně dobře jako třeba byli v té oblasti východní Evropy v 90. letech minulého století a my jsme na tom relativně dobře pořád. Je tam sice drobný nárůst, nebo určitý nárůst, ale pořád je ten nárůst v mezích nějakého opravdu nízkého výzkumu. Také proto i z toho mezinárodního hlediska vlastně nikoho moc Česká republika v tomto směru nezajímá, protože je to pro ně země, která je vcelku bezproblémová, navíc země celkem civilizovaná, s dostupností léků a tak dále. Nicméně myslím si, že i tady ta politická vůle nebo ta snaha o to řešit nějaké ty problémy, právě možná i v důsledku tohoto, není taková a mohlo by se nám to podobně vymstít, jako se to vymstilo na Ukrajině, v Rusku a v těchto zemích.“

Lidé do jisté míry rizika podceňují, protože vědí, že dostanou lék. „Na jednu stranu jak jsme rádi, že lidé neumírají, tak to hraje i roli, že se lidé nebojí té nemoci tolik, protože přece jenom, když už náhodou by se něco stalo, je tady ta léčba, je pravděpodobné, že s tím budu žít roky,“ tvrdí Procházka.

Ale existují i aidsfobici, kteří se obávají zcela nereálných způsobů nákazy. „Způsoby nákazy jsou pořád známé: nechráněný sex, injekční aplikací drog a z matky na dítě, kde to umíme celkem výrazně snížit. Ale obavu, že se to přenese při společenském styku, mít nemusí,“ připomněl předseda občanského sdružení.

Pro mnoho pacientů v chudých zemích je zásadním problémem cena léků. Pro velký počet nakažených zvláště ve třetím světě ale zůstávají potřebné léky stále nedostupné.

Podle Procházky to některé firmy vyřešily tak, že se vzdaly patentu a poskytly rozvojovým zemím manuály, jak léky vyrábět.

„Dneska se dá říci, že už asi třetina lidí, kteří už infikováni jsou a léčbu potřebují, ne každý, kdo je infikován, potřebuje léčbu, tak tu léčbu mají. Což je proti situaci před 10 lety rozdíl z asi 10 procent na 35,“ uvedl předseda občanského sdružení České společnosti AIDS pomoc Ivo Procházka.

Marián Vojtek, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme