Neshody mezi Hradem a Senátem o kandidáty na soudce trvají

Mezi Hradem a Senátem trvají spory kolem volby nových ústavních soudců. Podle prezidenta byla volba zpolitizována, předseda horní komory to odmítá. V patnáctičlenném Ústavním soudu stále zbývají čtyři volná křesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Ústavní soud ČR

V Senátu dosud uspěli tři politici: Pavel Rychetský, Miloslav Výborný a Dagmar Lastovecká a také dva dosavadní ústavní soudci - Pavel Holländer a Vojen Güttler. Členové horní komory parlamentu odmítli jmenování Vladimíra Balaše, Kláry Veselé- Samkové a Václava Pavlíčka. Ještě před tím v červenci neschválili Aleše Pejchala, kterého však nyní prezident na funkci znovu navrhuje.

Podle předsedy Senátu Petra Pitharta jsou ale do této funkce zvoleny jen kvalitní osobnosti: "Byli zvolení tři politici, senátor, senátorka a poslanec. Ale nebyli zvolení, protože jsou stranickými politiky, oni byli všichni předsedy ústavně právních výborů, což je zcela výjimečné funkce, vlastně nejbližší funkci soudce Ústavního soudu. Proto byli zvolení, protože obstáli v těch funkcích a ne proto, že jsou to členové strany," vysvětloval Pikhart.

Prezidenta republiky má za to, že byla volba zpolitizována, když při hlasování uspěli výkonní politici a čtyři jím navrhovaní kandidáti - byli zamítnuti. Radiožurnálu to řekl ředitel tiskového oddělení Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek: " Kandidáty jím navržené Senát prakticky neprojednával. Schválil tři politiky, které zná, a odborníky, které prezident navrhl a za nimiž stojí široká obec odborníků i veřejnosti, odmítl z malicherných důvodů. Například paní Samková-Veselá nedostala jedinou otázku, aby pak na ní na plénu byla vytažena jakási záležitost s nezaplacenou jízdenkou. To je podle pana prezidenta nezodpovědný přístup k tak zásadní věci, jako je naplnění Ústavního soudu," připomněl Hájek.

Milan Kopp, Jan Mišurec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme