Neslyšící trápí neustálé komunikační bariéry ve společnosti

V Česku žije podle neoficiálních odhadů sedm až osm tisíc lidí, kteří neslyší. Buď se jako neslyšící narodili, nebo o sluch přišli krátce po narození. Na tuto neděli připadá Mezinárodní den neslyšících a už zítra pořádá Česká unie neslyšících na Palackého náměstí v Praze oslavu tohoto dne. Včetně divadla nebo zpěvu ve znakovém jazyce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neslyšící. Ilustrační foto

Neslyšící. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Jeroen van Oostrom

Neslyšící se nepovažují za tělesně postižené, přesto mají život v mnoha ohledech těžší. Na to, jaké mají třeba problémy s češtinou, jsme se v Ozvěnách dne zeptali Petra Vysučky z Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, kterému tlumočila ze znakového jazyka Farah Curry.

„Určitě to není úplně jednoduché pro neslyšící, protože pro ně je prvním jazykem český znakový jazyk a český jazyk je jejich druhým jazykem, takže je to vlastně pro ně cizí jazyk. Mnoho neslyšících má problémy se znalostí češtiny, protože naše školství nefunguje v této oblasti úplně ideálně,“ tlumočila Curry myšlenky Vysučky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy neslyšících přiblížil v Ozvěnách dne Petr Vysučka z Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. tlumočila ze znakového jazyka Farah Curry.

Neslyšící tak podle něj narážejí ve společnosti neustále na komunikační bariéry, které jsou spojené právě s českým jazykem. Při komunikaci s úřady, si neslyšící objednává si tlumočníka.

„Je to velmi důležitá věc, například při podpisu smlouvy nebo vyřizování něčeho velmi důležitého se nespoléhám na svoji omezenou kompetenci v českém jazyce, ale rozhodně si přizvu tlumočníka českého znakového jazyka,“ přiblížil Vysučka.

Tlumočníka platí Centrum zprostředkování tlumočníků pro neslyšící, které je podporováno ministerstvem práce a sociálních věcí. „Ale bohužel finanční krize snižuje dotace, což znamená, že tato služba není úplně kvalitní a teď není poskytována úplně v plné míře,“ vysvětlil Vysučka.

Upozornil také, že tlumočníků je velmi málo: „Nemáme příliš velký výběr a také tady nemáme ještě formální vzdělávání pro tlumočníky českého znakového jazyka. Opět to souvisí s omezováním dotací. Pokud MPSV pochopí, že je tato služba pro neslyšící opravdu potřebná, bude více tlumočníků a neslyšící budou mít komunikační potřebu uspokojenou.“

Problémem je podle Vysučky také vzdělávání neslyšících a také při výběru povolání. „ Slyšící lidé se nás bojí, nepřijmou nás do práce, protože nemají informace o tom, jak s námi komunikovat. Neslyšící jsou velmi diskriminováni v této oblasti,“ naznačil.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme