Nesmíme se nechat vydírat, tvrdí Schwarzenberg. Zvýšení daní jde znovu do sněmovny

Kabinet Petra Nečase nevzdává boj o daňové změny. Zvýšení DPH a další opatření dostanou poslanci na stůl znovu a ve stejné podobě. Vláda navíc s přijetím stabilizačního balíčku nově spojila i otázku důvěry. I když připouští některé změny, podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga se nesmí nechat vydírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí a první místopředseda vlády Karel Schwarzenberg (vlevo) a premiér Petr Nečas před zahájením schůze vlády | Zdroj: ČTK

Koalice včera neměla dost hlasů k přehlasování senátního veta, proti vládnímu balíčku se totiž kromě opozice postavilo i šest poslanců ODS.

Normu kabinet potřebuje, neboť na jejím základě připravuje státní rozpočet pro příští rok se schodkem pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem vládního úsporného balíčku se věnovaly Ozvěny dne s poslancem TOP 09 Stanislavem Polčákem a politologem Lukášem Jelínkem

Premiér Petr Nečas (ODS) připouští, že jsou v balíčku možné změny a je připraven s rebely diskutovat. Velký prostor pro ústupky podle něj ale není, obzvláště pak v tom, že by se nezvedala DPH.

„Představa, že vypadne jenom tak 15 miliard, je představa, která není reálná,“ řekl Nečas s tím, že na případných změnách by se musela shodnout celá koalice.

Debatě se nebrání ani šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Postoj odpůrců z řad ODS ale ministr zahraničí tvrdě zkritizoval. Podle něj by se vláda neměla nechat vydírat.

„Jakmile se člověk nechá vydírat, tak je už na skluzu dole. A to by si měli uvědomit všichni, kteří se o to pokoušejí,“ podotkl Schwarzenberg.

Také třetí koaliční strana LIDEM tvrdí, že balíček je křehkým koaličním kompromisem a prostor pro změny už moc není. Za rebelií v ODS vidí koaliční partneři vnitrostranický boj před blížícím se kongresem.

Rebelové z ODS chtějí počkat na případné změny

Rebelům z řad občanských demokratů se nelíbilo, že daňové změny jsou v rozporu s programem strany. Vadí jim především navyšování daně z přidané hodnoty. Při prvním projednávání přitom stejný návrh podpořili.

Šest rebelů z ODS:
Radim Fiala, Jan Florián, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla

Teď tvrdí, že počkají na to, jak projednávání daňového balíčku ve sněmovně dopadne.

„Předpokládám, že kolem toho bude jednat klub, ale pokud se v balíčku nic nezmění, nemám důvod měnit své stanovisko,“ řekl Radiožurnálu jeden z rebelujících poslanců ODS Tomáš Úlehla.

Kromě zvýšení DPH o procento v obou sazbách balíček obsahuje také zdanění lidí s vysokými příjmy, ruší a omezuje vratku spotřební daně z nafty a sjednocuje sociální dávky na bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman

Podle usnesení, které dnes vláda přijala jednomyslně, žádá sněmovnu, „aby skončila projednávání vládního návrhu zákona do tří měsíců od jeho předložení a spojuje s touto žádostí a s tímto vládním návrhem zákona svoji žádost o vyslovení důvěry".

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme