Nesouhlas obce s dávkou na byt nemusí být pro výplatu závazný, uvedl Chovanec

Až sedmnácti tisícům lidí z ubytoven hrozí ztráta střechy nad hlavou kvůli nesouhlasu obcí s vyplacením doplatku na bydlení. Odhaduje to vládní Agentura pro sociální začleňování. V dubnu doplatek pobíralo 75 tisíc lidí. Podle ministra vnitra Milana Chovance ale nemusí být nesouhlas obce s vyplacením doplatku na bydlení pro úřady práce, které dávku vydávají, závazný. Žadatelům tak mohou peníze poskytnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ubytovna pro nemocné v Dluhonské ulici v Přerově

Ubytovna pro nemocné v Dluhonské ulici v Přerově | Foto: Marie Šuláková (asistentka senátorky Jitky Seitlové)

Chovanec to napsal v dopise šéfce resortu práce Michaele Marksové. Starostové se ovšem názorovému veletoči ministra podivují. Podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi pro doplatek na bydlení platí totiž od května jiná pravidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ministra vnitra Chovance nemusí být nesouhlas obce s vyplacením doplatku na bydlení pro úřady práce závazný. Mluvili o tom výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek a bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček

Podle Martina Šimáčka, bývalého ředitele Agentury pro sociální začleňování, teď bude záležet na tom, jestli úřady práce začnou doporučení ministra vnitra využívat:

„Předpokládám, že se na tom ministr Chovanec s ministryní Marksovou domluvili. Sice pozdě, ale domluvili. V současné situaci je návrat ke stavu před platností zákona jedinou možností, jak zachránit před bezdomovectvím desítky tisíc lidí, včetně dětí.“

Šimáček nicméně považuje stav, kdy si kdokoliv kdekoliv zřídí byznys s chudobou v podobě ubytovny za neudržitelný:

„Nelze ho ale řešit tak, jak ho řeší novela zákona a přílepek pana poslance Stanjury.“

Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí Dana Jiránka je potřeba urychleně vypracovat novelu zákona, jak vybízí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier:

„Je to nutné také kvůli tomu, že ti, kteří doplatek na bydlení vydají, v době, kdy pořád platí zákon, že obce k tomu dávají stanovisko, tak možná také páchají trestný čin a způsobují tím státu škodu velkého rozsahu.“

Obrat o 180 stupňů?

„Nerozumím tedy ministerstvu vnitra, které je během půl roku schopné vydat stanovisko obrácené o 180 stupňů. Jednou, že stanovisko obce je závazné a podruhé, že není,“ pokračuje Jiránek a dodává:

„Pokud je nějaký zákon protiústavní, tak k tomu rozhodně neslouží stanovisko ministra vnitra, ale máme k tomu zřízen ústavní soud.“

Řešení podle Šimáčka není možné ze dne na den nebo z měsíce na měsíc:

„Tak, jak se na problém zadělávalo řadu let, tak se to také bude řadu let řešit. Jedna věc je připravit zákon o sociálním bydlení a zavést principy sociálního bydlení a podpory sociálního bydlení v obcích za účasti obcí a v dohodě s nimi. Druhá věc je upravit zákonné systémy v Česku, které jsou složité a netransparentní.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme