Nespokojení policisté chtějí protestovat na pražském Výstavišti

Policisté nespokojení s dopady nového služebního zákona chtějí svůj nesouhlas dát najevo při veřejném shromáždění před Křižíkovou fontánou na pražském Výstavišti. Kvůli novému zákonu přišli někteří policisté, ale například i hasiči a strážní ve věznicích, o část peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie dohlíží na bezpečnost | Foto: Marián Vojtek

Ministr vnitra Ivana Langer i policejní prezident Vladislav Husák zákon hájí. Podle nich sice nová norma krátkodobě sníží platy šesti tisíc policistů, celkově je ale správná a vede k ozdravení všech bezpečnostních sborů. Dopadem služebního zákona na platy příslušníků bezpečnostních sborů se zabýval minulý týden sněmovní bezpečnostní výbor. Langer řekl, že policie bude platy postiženým kompenzovat zvláštními příplatky.

"Jednám s každým, kdo vystoupí z anonymity a kdo chce skutečně jednat. Absolvovali jsme desítky jednání jak s policisty, tak s odboráři. V tuto chvíli máme popsánu strukturu problému i nastíněny způsoby, jak je řešit. Vedle toho také říkám, nezapomínejme na to, že zákon má nesporná pozitiva a bylo by férové také o nich hovořit," doplnil Langer.

Stínový ministr vnitra Jiří Bublan ale vidí problém v nedostatečně připravených platových tabulkách. "Osobně se moc nepřikláním ke zvedání příplatků, i když je to také cesta, ale byl bych raději, kdyby policisté byli zařazeni do vyšších platových tříd. Zvláště některé skupiny, co jsou přímo ve výkonu, nemohou být ve třetí třídě. Měly by postoupit výše. Tím je zaručeno, že jejich plat nebude záviset na nějakém příplatku, ale bude to stabilní plat," řekl Bublan.

Organizátoři protestu očekávají na Výstavišti tisícovou účast, řada nespokojených nebude moci přijít kvůli službě, a tak vyjádří podporu shromáždění připnutím žluté pásky.

Lenka Rákosová, Jaroslav Skalický, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme