Nespokojení zaměstnavatelé a odboráři odešli z jednání tripartity

Ostrý spor se rozhořel mezi sociálními partnery v tripartitě. Dnešní jednání skončilo prakticky ještě před začátkem. Svaz průmyslu a dopravy totiž hned v úvodu oznámil, že se schůze nezúčastní. Strakovu akademii poté opustili i odboráři a vicepremiér Martin Jahn jednání ukončil. Zaměstnavatelé i odboráři nejsou spokojeni s návrhy předloženými vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové některé podklady dostali od kabinetu až na poslední chvíli, některé až po schválení vládou, kdy už nebylo co řešit. Stejné důvody uvedla za zaměstnavatele i mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Anna Veverková.

"Buď na tripartitu nepřijdou materiály v té podobě, v jaké by přijít měly, anebo se materiály z bodů k projednávání přesouvají k bodu informací, protože už je vláda projednala před tím, než jsou zařazeny na tripartitu. Pak není o čem jednat," řekla Veverková.

Podle předáka odborového svazu Kovo Josefa Středuly si také odbory myslí, že vláda sociální partnery nebere vážně. "Stanoviska, která jsou přijímána na tripartitě, nejsou přikládána ani k návrhům zákonů, ani do jednání vlády a my to považujeme za porušení principu, na kterém je domluvená základní funkce tripartity. Tudíž jsme souhlasili s tím, že bude ukončeno jednání."

Tripartita přitom dnes měla řešit návrh na zvyšování minimální mzdy nebo zákon o zdravotnických zařízeních. Projednávat měla i návrh zákona o pomoci v hmotné nouzi a plán kontrol Státního úřadu inspekce práce. Jde o vůbec první případ, kdy zaměstnavatelé a odboráři takový krok učinili.

Podle vicepremiéra Martina Jahna ale dnešní přerušení schůze k ničemu nevede. Sociální partneři se podle něj zbavili možnosti vyjádřit se k mnoha důležitým záměrům kabinetu. "Výhrady bereme v úvahu a mělo by se sejít předsednictvo tripartity za účasti premiéra Paroubka tak, abychom se dohodli na jejím efektivním fungování, protože vláda má na sociálním dialogu velký zájem," uvedl Jahn.

Tripartita se do první větší krize dostala koncem roku 1994, kdy se zástupci Klausovy vlády přes půl roku odmítali zúčastnit jednání kvůli stávce, kterou organizovaly odbory na podporu požadavků týkajících se změny vládního návrhu zákona o důchodech. K řádné činnosti se tehdy Rada hospodářské a sociální dohody vrátila až v červnu 1995.

V březnu 1997 se pak představitelé odborových svazů odmítli zúčastnit mimořádného zasedání tripartity, na kterém se mělo jednat o věcném záměru nového zákona o stávce. Podle tehdejšího šéfa odborářů Richarda Falbra měla norma totalitní obsah a prý by neumožňovala stávku mimo kolektivní vyjednávání. Vláda později od záměru prosadit tento zákon upustila.

Před dvěma lety, v říjnu 2003, pak nezačalo jedno z jednání tripartity, protože na ně přišel pouze jeden z šesti ministrů, kteří přislíbili účast.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme