Nespokojení zemědělci protestovali v Praze

Našemu zemědělství hrozí krach - přesně na to přijely dnes do Prahy upozornit tisíce rolníků z celé republiky. Podle nich je na vině nejen současná neutěšená finanční situace resortu, ale i to, že po vstupu Česka do Evropské unie nebudou mít stejné šance uplatnit se na trhu. S protestní peticí, kterou podepsalo přes 100 tisíc lidí, se vydali k Úřadu vlády a oběma komorám parlamentu. Reprezentaci země v ní žádají o okamžitou finanční pomoc a vyjednání rovných podmínek s farmáři Unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace zemědělců

demonstrace zemědělců | Foto: Michal Doležal

Podle zemědělců teď snad není jediná komodita, která by byla zisková. Po letošní sezóně jsou v kritické situaci - mnohým z nich hrozí dokonce krach. Vstup do Evropské unie v rámci současného vyjednávání proto považují za svou smrt.

Viktor Bašek, který do Prahy přijel z Opočna, patří k těm, kteří už zemědělství opustili. "Dneska bych do toho zpátky nešel, jelikož je to prostě prodělečný. Nákupy strojů jsou hrozně drahý, nafta je drahá a vyrobený výrobky jsou laciný," řekl Radiožurnálu. Naši rolníci podle něj nejsou schopni konkurovat svým západním kolegům, kteří díky štědrým dotacím mohou na náš trh dodávat lacinější potraviny, zatímco čeští zemědělci budou krachovat.

Manifestační průvod několika tisíc zemědělců se dopoledne za hlasitého pískotu a lomozu sirén vydal z Letné k Úřadu vlády, kde zástupci demonstrantů předali ministrům svou protestní petici. Žádají v ní především vyplacení kompenzačních plateb a zajištění rovnoprávného postavení v rámci Evropské unie.

U sídla Senátu se rolníci setkali s šéfem horní parlamentní komory Petrem Pithartem, který jejich požadavky podpořil. "Mě tato demonstrace nepřekvapuje, myslím si, že je nejen legitimní, ale i oprávněná, co do požadavků," uvedl Petr Pithart.

Pochopení pro svou situaci našli také u místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala. Odborový předák Bohumír Dufek proto říká, že dnešní akce splnila účel.

"Pan místopředseda Kasal nás ujistil, že v současné situaci parlament udělá všechno proto, aby se uvolnilo 600 milionů korun na pokrytí povodňových škod, které utrpěli zemědělci, a že samozřejmě za námi stojí v jednáních, která vedeme, protože i on je toho názoru, že podmínky, které se v současnosti domlouvají s Evropskou unií, by měly být pro zemědělce výhodnější."

Další protesty zatím nebudou, zemědělci vyčkají do 11. listopadu, kdy by mělo být jasné, co a jak dál s Evropskou unií.

Petici, kterou dnes protestující předali zástupcům vlády a parlamentu, už podepsalo více než 100 tisíc rolníků. Mimo jiné se v ní uvádí, že ztráty způsobené povodněmi přesáhnou 2 a půl miliardy korun a kvůli počasí a propadu cen se sníží hrubá zemědělská produkce skoro o 16 miliard.

"Druhá část petice je věnována oblasti vyjednávání s Evropskou unií, kdy se obracíme na vládu, aby nepřipustila diskriminační podmínky pro české zemědělce a zabezpečila jim rovnoprávné postavení, to znamená stejné povinnosti a stejná práva," říká prezident Agrární komory Václav Hlaváček.

Zemědělci už dříve pohrozili, že pokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny, přikročí k razantnějším protestům - například k blokádám dálnic a hraničních přechodů.

Ministr Jaroslav Palas je připraven s nimi jednat, ale získání asi pěti miliard korun na požadované kompenzace nepovažuje za reálné. Podle něj je možné získat na pomoc zemědělcům ze státního rozpočtu zhruba 600 milionů korun.

Podle našeho hlavního vyjednávače s EU Pavla Teličky se ovšem rolníci zřejmě budou muset smířit s tím, že po vstupu Česka do Evropské unie nebudou mít okamžitě stejné podmínky, jako jejich zahraniční kolegové. Vyrovnání pozic je podle něj otázkou několika let.

Dušan Valenta, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme