Nespokojenost lékařů roste, zahájili druhou vlnu výpovědí

Lékařský odborový klub ohlásil druhou fázi kampaně Děkujeme, odcházíme. Očekává, že výpověď podají další stovky nespokojených nemocničních lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři bez hranic pokračují v poskytování zdravotnické pomoci obětem zemětřesení na Haiti ve svých zdravotnických zařízeních. | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

LOK považuje situaci za vyhrocenou a viní ministerstvo zdravotnictví z toho, že ji bagatelizuje a nehledá rychlé řešení. Lékařští odboráři si také stěžují na to, že o nich ředitelé nemocnic šíří dezinformace a že lékaře, kteří chtějí odejít, zastrašují a pod nátlakem je nutí, aby v nemocnicích zůstali.

Přehrát

00:00 / 00:00

O druhé fázi kampaně Děkujeme, odcházíme mluvila na Rádiu Česko redaktorka Naďa Bělovská

Odcházející lékaři očekávají, že výpovědi budou pokračovat. Předpokládají, že do konce února se k nim přidá několik stovek dalších zdravotníků. Ke konci roku přitom podalo výpověď 3830 nemocničních lékařů.

Někteří ale volí jinou variantu a vypovídají dohody o pracovní činnosti. Právě díky nim lékaři obcházejí zákoník práce, aby mohli odsloužit víc, než povolených 150 hodin přesčasů ročně. Podle Lékařského odborového klubu je ale běžnou praxí, že lékaři v nemocnicích odslouží za rok i dva tisíce přesčasových hodin.

Konto pro nezaměstnané

LOK chce také zřídit konto nebo sbírku, ze které by šla finanční pomoc těm, lékařům, kteří se po výpovědi dostanou do existenčních problémů.

Ministr Heger včera oznámil, že větší počet lékařů chce odejít z 59 nemocnic. Pokud své hrozby naplní, spadne podle ministra počet lékařů na stav před deseti lety a akutní péče nebude ohrožena.

V případě nutnosti se Heger dohodl na pomoci ambulantních specialistů. Lékařům z nemocnic slibuje přidat v budoucnu z peněz, které chce ušetřit uvážlivým nákupem techniky.

Igor Maňour, Naďa Bělovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme