Nespravedlivě odsouzenému muži přiřkl soud odškodné téměř pět milionů

Jan Šafránek, neprávem odsouzený v roce 1992 za sexuální napadení, má dostat od státu téměř pětimilionové odškodné. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2. Podle něj byla způsobená újma skutečně značná a muž musel na osvobozující rozsudek velmi dlouho čekat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Šafránek

Jan Šafránek | Zdroj: ČTK

Verdikt soudu ocenil Šafránkův obhájce Petr Kočí. „Rozhodnutí vnímáme jako příznivý krok na cestě pana Šafránka za spravedlností, která trvá skoro 20 let,“ řekl.

V roce 1992 měl Šafránek na Chrudimsku pod pohrůžkou smrti donutit ženu k sexu. Za to mu soud uložil jeden rok vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otázku justičních omylů a odškodnění rozebral Radiožurnál s advokátem Josefem Lžičařem

V roce 2006 policie vypátrala skutečného pachatele. Šafránek byl následně osvobozen a stát mu vyplatil 409 tisíc korun za ušlý zisk.

Celkově ale postižený žádal odškodné za nemajetkovou újmu až 32 milionů korun. Trestní stíhání a následné odsouzení totiž výrazně ovlivnilo jeho rodinné vazby. Proces také podle soudkyně znemožnil Šafránkovi navázat další vztahy, oženit se a mít děti.

Obě strany zváží odvolání

Podle Šafránkova obhájce zatím není jasné, jestli s jeho klientem proti nově přiznané částce skoro pět milionů korun podají odvolání.

„Částka může být vnímána jako poměrně odvážná. My samozřejmě ještě zvážíme, jestli budeme trvat na celém našem nároku,“ dodal Kočí.

Také zástupkyně ministerstva vnitra s odvoláním počká na to, až si přečte písemné odůvodnění. Při své závěrečné řeči ale uvedla, že podle ní muž nemá již nárok na další náhradu škody.

Přiznání odškodného za neoprávněný zásah do osobnostních práv uvítal advokát Josef Lžičař. Částku pěti milionů považuje za příznivý signál pro další podobné případy.

„Možnost justičního omylu nebo nezákonného rozhodnutí a z toho vyplývající sankce, to se může týkat celé řady osob. Já vítám, že alespoň tato částka byla přiznána, protože v tomto státě se velmi málo přiznává satisfakce za to, že byla porušena osobnostní práva,“ podotkl Lžičař.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme