Nesrovnalost za milion? Podnikatel Rusňák v roce 2014 pomáhal hnutí ANO, ale záznam chybí

Aktuální zatýkání v kauze rozsáhlého úniku z policejních spisů má vedlejší produkt: chybějící údaje ve výroční finanční zprávě hnutí ANO za rok 2014. Jak zjistil a ověřil server iROZHLAS.cz, v dokumentu nelze dohledat více než milionový dar od podnikatele Davida Rusňáka. Místopředseda strany Petr Vokřál připustil, že mohlo dojít k chybě.

KAUZA Brno/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Hynek Glos/DRFG/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Ve výroční zprávě hnutí ANO za rok 2014, kterou redakce serveru iROZHLAS.cz prošla, není David Rusňák uveden mezi dárci z řad fyzických ani právnických osob. V seznamu dárců figuruje pouze jméno Petry Rusňákové, která darovala částku 200 000 Kč. Nesrovnalosti jsou i v celkové výši částky, kterou měl Rusňák darovat před komunálními volbami v Brně v roce 2014. Zatímco primátor Vokřál mluví o částce milion korun, premiér Sobotka uvádí celkovou výši daru 1,7 milionu a Rusňákův PR manažer Hrabovský sdělil, že šlo o služby a dary v hodnotě 1,1 milionu. Vše by se vysvětlilo, pokud by údaj byl uvedený ve výroční finanční zprávě hnutí ANO. V ní ovšem jméno pana Rusňáka na listině dárců nenajdete.

Server iROZHLAS.cz porovnal výroční zprávu hnutí ANO z roku 2014 s obchodním rejstříkem. Ve zprávě nefiguruje jméno Davida Rusňáka ani žádná z jeho firem. Ve zprávě lze nalézt jméno Rusňákovy manželky Petry, která darovala hnutí 200 tisíc korun.

Rusňák dal podle brněnského primátora Vokřála hnutí dar před komunálními volbami v roce 2014. „Je to téměř tři roky nazpět. Jednalo se o částku cca jeden milion korun," sdělil serveru iROZHLAS.cz. Celkem hnutí v roce 2014 získalo na darech a dědictví dle zprávy 31 453 671 korun.

Vokřál serveru rovněž potvrdil, že strana každopádně Rusňákův dar využila před komunálními volbami. Nevyvrátil, že záznam o daru chybí ve výroční zprávě z roku 2014.

Dar měl být ve formě věcného plnění. „Bylo to poskytováno formou nepeněžitého daru věcného plnění z více komponentů," vysvětlil Vokřál s tím, že další informace k daru zatím sdělit nemůže. „My teď samozřejmě řešíme dát to do souladu. Nevím, kde se stala teď v tomto okamžiku chyba. Ano, bylo tam plnění," odpověděl na otázku, zda nedošlo k pochybení.

David Rusňák

David Rusňák podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Je majitelem firmy DRFG, která se zabývá především investicemi, ale spadá pod ní celá síť dalších firem. Hospodářské noviny loni odhadly, že podnikatel ovládá majetek v hodnotě zhruba tří miliard korun. Rusňák byl členem ANO v Brně-Černovicích. V pátek byl zadržen a pak propuštěn v souvislosti s kauzou rozsáhlého úniku z policejních spisů.

„Já jsem byl zodpovědný v té době za kampaň a nemůžu teď říct nic jiného, než že došlo k věcnému plnění ze strany pana Rusňáka, protože v té době se aktivně podílel na přípravě voleb. Byť v té době nikam nekandidoval," řekl Vokřál.

Dětské pastelky

Rusňákův PR zástupce Jiří Hrabovský potvrdil, že podnikatel podpořil volební kampaň před komunálními volbami v roce 2014 v Brně částkou přesahující milion korun. „Jednalo se tehdy o materiální zajištění kampaně a také o služby, které kampaň podpořily, například správa sociálních sítí. K tomu materiálnímu zajištění patřilo asi třicet položek od dětských pastelek, lepicí pásky až po reklamní bannery. Hodnota této podpory je vyjádřena přibližně částkou 1 100 000 korun. A to je doloženo darovacími smlouvami," uvedl redakci Hrabovský.

Server požádal o poskytnutí smluv: „Darovací smlouvy jsou součástí osobního archivu pana Davida Rusňáka, to je jeden důvod, proč nemá v úmyslu poskytnout je veřejnosti. Druhý důvod je, že už není členem politického hnutí ANO, nechce se vracet k záležitostem starým několik let a necítí potřebu komentovat politické záležitosti. David Rusňák dává přednost byznysu před politikou," uvedl Hrabovský.

Dle vyjádření kontrolního výboru Poslanecké sněmovny musí být dar zaznamenán ve výroční finanční zprávě. „Jakýkoliv dar, ať peněžitý, nebo nepeněžitý musí být ve výroční finanční zprávě uveden, a pokud je od jedné fyzické osoby dar nad 50 tisíc, musí být doložen darovací smlouvou," uvedl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček z KSČM.

Nepřijatelný sponzor

Andrej Babiš poskytl Radiožurnálu během akce v Čapím hnízdě reakci na chybějící údaj: „Já jsem na centrále nařídil audit, protože tam je údajně nějaká smlouva nehmotného plnění. Kolegové to mají za úkol dohledat, abychom přesně věděli, co jsme dostali. My jsme dohledali jenom smlouvu od paní Rusňákové za 200 tisíc korun, další smlouva je dar nehmotného plnění. Interní audit byl nařízen. Musíme přesně vědět, jak to teda bylo. Je to záležitost krajské organizace, která to musí vyřešit."

K vyloučení Rusňáka ze strany vyzval v pátek předseda hnutí Andrej Babiš. V pátek Babiš uvedl: „Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Okamžitě jsem nařídil krajské organizaci Jihomoravského kraje, protože to je jejich sponzor, aby ten dar vrátili a aby podali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí."

Předtím, než Rusňák oznámil, že v hnutí skončí, komentoval primátor Vokřál případné odvolání podnikatele: „Nemyslím si, a to znovu opakuji, že by byl důvod ho vylučovat, ale to pozastavení je do vyjasnění situace adekvátní," uvedl.

Podnikatel David Rusňák, kterého policie vyslýchala v případu úniku informací z policejních databází a trestních řízení, ukončí členství v hnutí ANO, uvedla v sobotu ČTK.

Filip Harzer, Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme