Neštěstí na dole asi způsobili kuřáci

Příčinou vznícení metanu v kladenském dole Schoeller, při němž koncem loňského roku zahynuli čtyři horníci, bylo zřejmě kouření. Nasvědčuje tomu dosavadní vyšetřování Státní báňské správy. Předseda Obvodního báňského úřadu v Kladně František Hrubant potvrdil, že na místě tragédie byly nalezeny dva zapalovače a kuřácké potřeby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžní věž | Foto: Hornické muzeum Příbram

"Našli jsme dva zapalovače a kuřácké potřeby. My nemůžeme dneska říct, že to bylo od nich, ale takový závěr se nabízí, že to mohlo být použití, manipulace s tím zapalovačem. Protože další výsledky, které máme, nasvědčují tomu, že pravděpodobnost jiných zdrojů iniciace je velmi malá, téměř nepravděpodobná, i když ji nikdy nemůžeme vyloučit", uvedl František Hrubant.

Horníci, kteří si na pracoviště přinesou kuřácké potřeby, přitom riskují okamžitou výpověď. Za posledního půl roku bylo z tohoto důvodu propuštěno deset zaměstnanců. Báňský úřad také hodlá v maximální možné výši uplatnit pokuty. Provozovateli dolu Schoeller tak hrozí pokuta až milion korun, pracovníkům, kteří porušili bezpečnostní předpisy, pak pokuta ve výši padesát tisíc korun. Šetření celé tragédie zatím nadále pokračuje.

Neštěstí z konce listopadu si také vyžádá investice do většího zabezpečení dolu. Ten totiž bude nově zařazen mezi tzv. plynující doly první třídy nebezpečí.

V souvislosti s výbuchem metanu byli už dříve odvoláni někteří vedoucí pracovníci. Český báňský úřad odvolal závodního dolu Vladislava Polívku, který byl odpovědný za jeho bezpečnost a odborné vedení. O místo přišel i předseda kladenského báňského úřadu Vojtěch Rašplička.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme