Nestraník Fiala by prý jako ministr školství mohl přispět k uklidnění situace

Novým ministrem školství by se mohl stát bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Zástupci koaličních stran nevyloučili, že je premiérovým favoritem. 47letý politolog od září působí jako poradce Petra Nečase pro vědu. Fiala ale zatím nepotvrdil, jestli o ministerskou funkci stojí. V minulosti dokonce vstup do politiky vyloučil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rektor Petr Fiala hovoří o sedmi tučných letech univerzity

Bývalý rektor Petr Fiala hovoří o sedmi tučných letech univerzity | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Jako o možné kandidátce na ministerskou funkci se před časem mluvilo také o Dagmar Navrátilové, místopředsedkyni školského výboru ve sněmovně. Přestože platforma Karolíny Peake se ještě chystá s premiérem o obsazení ministerstva původně patřícího Věcem veřejným jednat, Navrátilová by nestraníka vítala. Jeho jmenování by podle ní přispělo k uklidnění situace ve vládní koalici.

Podle Navrátilové ale bude ještě záležet, jak se Fiala postaví k programovým prioritám platformy. Zatím se s ním totiž politici ještě nesetkali a společně neprobrali jeho představy. Jedním z hlavních bodů budou plánované úspory v resortu školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně sněmovního školského výboru Dagmar Navrátilová, stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek a šéfredaktor serveru Česká škola Janek Wagner se vyjádřili k možnému obsazení ministerstva školství Petrem Fialou

„Je to jeden ze zásadních požadavků, aby se to neodráželo na platech učitelů. Další požadavek je také uvedení v život vysokoškolské reformy, protože ta jednání opravdu, nebojím se říct, tak trochu zkrachovala v předcházejícím období, takže to bude také velký úkol pro pana profesora Fialu. A vzhledem k tomu, že má právě své jméno v akademických kruzích, tak si myslím, že by byl tou vhodnou osobou, která by se mohla na toto téma bavit a diskutovat,“ upřesňuje Navrátilová.

Stínový ministr školství ČSSD a senátor Marcel Chládek si naopak myslí, že ministrem by se měl spíše než nestraník stát člověk, který bude mít u vlády silnou pozici, jinak budou škrty ve školství pokračovat.

„Co se týká jeho odbornosti, tak s tím nemám problém. Ale samozřejmě jako levicový politik mám problém s jeho vyjádřeními, protože je vidět, že má velmi blízko k pravicové politice. Já si myslím, že se neshodneme například na téma školného. Zároveň pravicová politika má ve svém vínku také privatizaci školství jako takového,“ říká.

Chládek považuje za prvotní úkoly nového ministra řešení problému čerpání evropských dotací a reformu vysokého školství, bude si prý ale muset poradit také s reformou financování regionálního školství. Dodává, že ministra čekají také kroky ke stabilizaci úřadu, který se momentálně nachází ve velkém chaosu.

Kurz neobsazeného ministerstva se prý nemění

Za skvělou volbu považuje Fialu Miroslava Kopicová, která byla ministryní školství ve vládách Mirka Topolánka a Jana Fischera. Prosila ho prý, aby funkci přijal. Školství je podle ní v neutěšeném stavu a potřebuje člověka, jakým je někdejší rektor Masarykovy univerzity.

„Doufám, že člověk jako profesor Fiala je schopen přivést do resortu výborný tým a to je základ. Poněvadž agendy, které jsou obtížné, to jsou nejenom finance a platy učitelů, ale jedná se samozřejmě o strukturální fondy, je třeba dokončit reformu vysokých škol, je potřeba se podívat na to, co s regionálním školstvím, aby vůbec celá ta oblast byla ufinancovatelná. A to chce člověka, který má kredit, za kterým půjdou dobří lidé, který má vizi a je schopen stabilizovat ministerstvo školství jako takové, dát mu jasný směr,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někdejší ministryně školství Miroslava Kopicová si myslí, že Petr Fiala by byl vhodným kandidátem na uvolněný post

Dodává, že Fiala, který v minulosti působil jako šéf konference rektorů, si dokáže v otázce vysokoškolské reformy spíše získat respekt akademické obce a zklidnit ji. „Potřebujeme rozumnou, věcnou debatu. Trošku více důvěryplnou, aby mohly vysoké školy věřit, že člověk, který vede tuto reformu, jí rozumí, rozumí jejich potřebám a nedělá nic, co by bylo nečitelné,“ zdůrazňuje Kopicová.

Pokud premiér opravdu vybere bývalého rektora Masarykovy univerzity, nepochopil podle šéfredaktora odborného serveru Česká škola Janka Wagnera skutečný problém resortu školství: „Určitě musíme pozitivně ocenit, že nedošlo k nějakému stranickému handlu, že by mohl přijít na post ministra nestraník, ale musíme si pak také říct, co jsou priority. To znamená pokud to je pan profesor, při vší úctě, tak to znamená, že pan premiér považuje za prioritu vysoké školství. Ale my víme, že pan předchozí ministr Dobeš v podstatě destruoval regionální školství.“

Negativa, která podle Wagnera diletantsky se chovající Dobeš do úřadu přinesl, se prý stále nepodařilo odstranit, protože resort řídí v setrvačném duchu první náměstek Ladislav Němec.

Místo ve vedení resortu školství je už měsíc uvolněné poté, co rezignoval jeho předchozí šéf Josef Dobeš z Věcí veřejných. Nový ministr se bude muset utkat s řadou problémů od nutnosti seškrtat v rozpočtu úřadu dvě a půl miliardy korun až po řešení komplikací s čerpáním evropských peněz.

Ondřej Černý, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme