Net4Gas zneužil svého postavení na trhu, rozhodl antimonopolní úřad. Firmě udělil milionovou pokutu

Společnost Net4Gas, která zajišťuje mezinárodní přepravu plynu přes Českou republiku, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu deset milionů korun za zneužití dominantního postavení. Pokuta není pravomocná a firma se proti ní může odvolat, informoval úřad v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle antimonopolního úřadu zneužila společnost Net4Gas svého dominantního postavení na trhu se zemním plynem (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Důvodem pro uložení pokuty bylo jednání Net4Gas s firmou SPP Storage, která chtěla připojit svůj zásobník plynu v Dolních Bojanovicích k přepravní soustavě plynu v zemi.

„Od roku 2015 do roku 2019 Net4Gas předkládala znevýhodňující podmínky a na sjednání těchto podmínek bez objektivně ospravedlnitelných důvodů trvala, čímž neumožnila společnosti SPP Storage uzavřít smlouvu o připojení,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Čepro od Agrofertu bez veřejné zakázky nakoupilo palivo za pět miliard. Pochybení odmítá

Číst článek

Podle úřadu tím Net4Gas zneužila své dominantní postavení na trhu se zemním plynem v České republice. Proti rozhodnutí úřadu může společnost podat rozklad k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petru Mlsnovi.

Jak Net4Gas uvádí na svých internetových stránkách, je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v Česku. Antimonopolní úřad upozornil, že podle energetického zákona má povinnost připojit k soustavě každého, kdo o to požádá a splňuje podmínky připojení. Jednáním Net4Gas se podle zprávy úřadu zabýval i Energetický regulační úřad, který jeho postup posuzoval z hlediska plnění podmínek stanovených energetickou legislativou.

Loni stoupl čistý zisk Net4Gas meziročně o 13,5 procenta na 3,3 miliardy korun. Tržby proti roku 2018 vzrostly o 9,8 procenta na 8,1 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme