Netolický stanul potřetí v čele Pardubického kraje, na úvod se omluvil zastupitelům hnutí ANO

Hejtmanem Pardubického kraje byl už potřetí za sebou zvolen Martin Netolický (ČSSD). Kandidoval za uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj. Získal 27 hlasů z 45, šest volebních lístků bylo neplatných, 12 prázdných. Protikandidáta Netolický neměl.

Aktualizováno Pardubice (Aktualizováno: 19:26 26. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staronový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. (ilustrační foto) | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Zastupitelé v tajném hlasován zvolili i náměstky hejtmana. Stali se jimi Michal Kortyš (ODS), Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) a Michaela Matoušková (STAN). Kortyš a Línek byli náměstky již v předchozím volebním období.

Kortyš bude řídit resort dopravy, Línek investice a kulturu. Matoušková bude mít na starosti zdravotnictví. Opozice Kortyšovi vytýkala, že zároveň zastává funkci senátora a radního Litomyšle a že se nemůže jednotlivým postům stoprocentně věnovat. Kortyš se odkázal na to, že takto pracoval již v minulém volebním období a funkce zvládal. Zastal se jej i hejtman.

Hejtman Pardubického kraje Netolický: ČSSD nemůže být chudým bratříčkem vedle dominantního premiéra

Číst článek

Funkce nově získali Alexandr Krejčíř (ODS), který bude mít na starosti majetek, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch. Radním pro školství bude starosta Heřmanova Městce Josef Kozel (3PK), radním pro životní prostředí, zemědělství a venkov starosta Hlinska Miroslav Krčil (3PK).

Dosavadní radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS) bude mít na starosti regionální rozvoj, evropské fondy a inovace. Opoziční Piráti naznačovali nedostatek zkušeností se školstvím u Kozla, který se profesně věnoval hlavně počítačům a sportu. Radní se ohradil, že jako každý prošel mateřskou, základní a střední školou.

Podobně zpochybňovalo hnutí ANO kvalifikaci Krčila pro životní prostředí a zemědělství. Opozice tak plní svá slova, že chce být důsledná a důrazná.

Omluva pro ANO

Netolický ve své předvolební řeči připustil, že už může být ve funkci ‚trochu okoukaný‘. Chce se soustředit na to, aby bránil snahám o centralizaci ze strany státu, důraz kladl i na uvážlivé nakládání s krajským rozpočtem.

Zastupitelé také schválili, že kromě hejtmana budou ve vedení kraje tři náměstci a dalších pět radních. Opozice se snažila toto rozvržení změnit.

Piráti navrhli z devíti členů rady vedle hejtmana jen dva náměstky, ANO chtělo z důvodu úspor jen sedm uvolněných členů vedení kraje, z toho kromě hejtmana tři náměstky a tři radní. Většinu žádný protinávrh nezískal. 

Olomoucký kraj povedou Piráti se STAN, ODS a Spojenci. Okleštěk míří s ANO do opozice

Číst článek

Netolický se také omluvil 11 zastupitelům hnutí ANO, že před časem uvedl, že hnutí ANO pro něj není a nebude demokratickým partnerem na rozdíl od Pirátů. Vedla jej k tomu podle něj zkušenost, kdy část hejtmanů za ANO dávala přednost celostátním zájmům nad zájmy krajů.

„Někteří salutují, jak někdo chce. Věřím ale všem zastupitelům za hnutí ANO, že tomu tak není a nebude,“ řekl Netolický. Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici.

Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, stejně jako třetí ODS s TOP 09 má osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Pátí skončili Piráti se sedmi mandáty, šestí byli STAN se čtyřmi zastupiteli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme