‚Neubytovávám homosexuálně nemocné.‘ Hoteliéra nasvítil nový film, podle úřadů jde o diskriminaci

„Mám penzion a neubytovávám tam homosexuálně nemocné lidi.“ Věta, kterou před rokem a půl pronesl hoteliér Jan Čáka při sněmovní debatě o manželství stejnopohlavních párů, začala žít vlastním životem. Nasvítil ji nový dokumentární snímek Zákon lásky, který aktuálně promítají česká kina. Podle oslovených právníků i úřadů se Čáka dopouští diskriminace. „Neubytovávám jen homosexuální aktivisty,“ obměnil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz svá slova.

Praha, Příbram Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Čáka na debatě v Poslanecké sněmovně

Jan Čáka na debatě v Poslanecké sněmovně | Foto: YouTube kanál Jsme fér

V sále číslo 205 Poslanecké sněmovny to šumí. Je 9. ledna 2020 a řeší se tu sňatky stejnopohlavních párů.

V hlavní roli poslanci. Film Zákon lásky sleduje pro a proti ohledně manželství homosexuálů

Číst článek

Kromě zástupců organizace Jsme fér, která za uzákonění svateb bojuje, na debatě organizované poslancem Patrikem Nacherem (ANO) a Institutem pro politiku a společnost mluví i zástupci veřejnosti. A některá vyjádření budí rozpaky.

„Nechci, abychom za dvacet let zdegenerovali takovým způsobem, že by učitelky lhaly ve škole dětem, že je homosexualita vrozená, říká rozrušeným hlasem Jan Čáka, hoteliér z Příbrami, a pokračuje: „Já mám penzion a neubytovávám tam homosexuálně nemocné lidi. Nechtěl bych, aby jednou přestal být tenhleten můj přístup normální.“

‚Manželství zoofilů i pedofilů.‘ Poslanci se hádali o sňatcích homosexuálů, Šlechtová bránila gaye a lesby

Číst článek

„Jde o to, abychom se za 20 či 30 let nedostali do takových obludných rozměrů, že bych najednou mohl být označený slovem homofob za tenhle můj zcela normální přístup,“ snaží se vysvětlit svůj postoj Čáka. Poté, co položí mikrofon, je v sále chvíli ticho následované vlažným potleskem.

Jeho vystoupení o penzionu pro heterosexuály poté na rok a půl upadlo v zapomnění. Na světlo jej vytáhl až dokumentární film Barbory Chalupové Zákon lásky, který sleduje snahy o uzákonění stejnopohlavních svazků.

Z pláten po celé zemi tak od začátku srpna zní znovu a znovu Čákova věta, která stojí podle všech odborníků oslovených serverem iROZHLAS.cz mimo zákon.

Až třímilionová pokuta

„V případě, že poskytovatel služeb, zde provozovatel penzionu, odmítá ubytovávat osoby homosexuální orientace, dopouští se přímé diskriminace ve smyslu § 2 odst. 3 antidiskriminačního zákona, vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Co říká antidiskriminační zákon

„Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru, a dále v právních vztazích, ve kterých se uplatní přímo použitelný předpis Evropské unie z oblasti volného pohybu pracovníků, i z důvodu státní příslušnosti.“

A potvrzuje to i právník Petr Kalla. „Takový postup je diskriminační, je v rozporu s právem. Pokud se bude dotyčná osoba cítit poškozena, má šanci se bránit. Podat antidiskriminační žalobu nebo se obrátit na veřejného ochránce práv, říká.

Úřad ombudsmana odmítl reagovat konkrétně na slova Jana Čáky, neobdržel k němu totiž podnět. „Zcela obecně ale můžeme říct, že hotelové ubytování je službou určenou veřejnosti, tedy oblast, na kterou se vztahuje antidiskriminační zákon. Sexuální orientace je zároveň v rámci tohoto zákona zakázaným diskriminačním důvodem, vysvětluje Karel Suda, právník z kanceláře veřejného ochránce práv.

Kromě antidiskriminačního zákona by Čáka vykázáním gayů a leseb ze svého penzionu navíc porušil zákon o ochraně spotřebitele. „Takové jednání je zároveň ze strany České obchodní inspekce postižitelné jako porušení § 6 zákona o ochraně spotřebitele, kde je horní hranice pokuty tři miliony korun, doplňuje mluvčí České obchodní inspekce Fröhlich.

‚Přehnal jsem to‘

„A on prošel, ten zákon? ptá se zmateně Jan Čáka, když mu redaktor serveru iROZHLAS.cz tento týden přečetl úryvek z antidiskriminační legislativy. Chvíli se zamýšlí a pak bere svá slova ze sněmovny zpátky. „Neubytovávám homosexuální aktivisty, ale nemám problém ubytovat jednoho člověka, který přijde a je civilní, upřesňuje majitel příbramského Penzionu U Muzea.

Čáka, který kromě penzionu podniká v oblasti seberozvoje, po chvíli označuje svá slova z ledna minulého roku za „poněkud vyostřený protest“.

Uzákonění sňatků homosexuálů prošlo v prvním čtení. Schválení předcházela ostrá debata poslanců

Číst článek

Neústupný je ale v otázce, kterou lékaři a vědci vyřešili už 17. května 1990, když homosexualitu vyřadili ze seznamu chorob. „To snad nemyslíte vážně. Jak tohle můžete říct? Homosexualita je nemoc. A není vrozená. Za to dám ruku do ohně, reaguje pohoršeně.

Že jde o fakta, na kterých se shodnou všichni vědci už více než 30 let, ho nezajímá. „To jsou řeči těch havlistů, těch sv*ní. Já jsem už jednu lesbu vyléčil, tvrdí muž, který se podle svých webových stránek specializuje na takzvané rodinné konstelace, metodu na hraně psychoterapie a osobního poradenství.

„Uznávám, že jsem to přehnal. Není to tak, že bych neubytovával homosexuály. Dodržuji zákony, říká strojeně, v zápětí ale dodává, že postoj změnil jen kvůli tomu, aby se vyhnul případnému postihu.

„Kdyby ten zákon nebyl, tak bych je neubytovával rád, bylo by to to první, co udělám, tvrdí přesvědčeně Čáka, který se netají tím, že je podporovatelem a hrdým voličem SPD.

„Já opravdu oceňuji například ty zóny bez LGBT, které jsou v Polsku. Pokud to vyhrajeme my, konzervativně smýšlející, těším se, že budou i tady u nás,“ dodává.

Barva pleti a postižení

Případ penzionu odmítajícího homosexuály je jedním z prvních svého druhu v Česku: většinou čelí diskriminaci lidé se zdravotním postižením nebo s odlišnou barvou pleti. Uvádí to úřad ombudsmana ve zprávě o tom, jak české soudy rozhodovaly o diskriminaci mezi roky 2015 a 2020.

„Devět žalob se týkalo přístupu k bydlení, v sedmi z nich se lidé bránili proti diskriminaci z důvodu romské etnicity, ve dvou případech z důvodu zdravotního postižení. V pěti případech soud uznal, že došlo k diskriminaci, ve dvou se strany nakonec vyrovnaly mimosoudně,“ píše se v analýze.

Přepis části rozhovoru s hoteliérem Čákou

Je přece jasné, že když vyloučím ze své služby skupinu lidí, kterou neznám a moje důvody jsou předsudečné, tak je to diskriminace.
To je ale z pohledu těch druhejch, těch havlistů.

To je z pohledu zákona.
To je z pohledu těch sv*ní, co považují Alexandra Lukašenka za diktátora, takových lidí.

Opakuji, že je to z pohledu zákona. Tady nejde o názor, to jsou fakta.
V té sněmovně to byl můj trošku přiostřený protest. Ubytovávám homosexuály, neubytovávám provokatéry, homosexuální levicový aktivisty. Takhle bych to formuloval. Je rozdíl mezi tím, když přijede homosexuál kvůli tomu, že tu třeba někde prodává hrnce a tím, že mě přijede provokovat.


Lidé vás jezdí provokovat? Nejezdí k vám spíš přespat?
Můžete tam klidně napsat, že uznávám, že můj protest byl poněkud vyostřený, že mé vyjádření bylo myšleno jako protest proti liberalizaci. Uznávám, že jsem to přehnal. Každý by měl mít ale právo na svůj názor. A abyste věděl, tak třeba nedávno jsem šel do jednoho pokoje opravit světlo a viděl jsem tam týdeník Respekt. Samozřejmě jsem měl chuť ho roztrhat a tak, ale pochopitelně bych tuhle práci nemohl dělat, kdybych se nedokázal ovládnout. A těm lidem jsem pobyt vůbec neznepříjemnil.

Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme