Neúčast TOP 09 na vládě je krize. Bátora musí odejít, říká P. Sobotka

Omluva ministra školství Josefa Dobeše za slova svého úředníka Ladislava Bátory nestačí. Kromě TOP 09 si to myslí například i 1. místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka. „Je potřeba tohle urychleně vyřešit a je potřeba, aby pan Bátora odstoupil,“ zdůraznil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Bátora bude poradcem ministra školství | Zdroj: ČTK

Přemysl Sobotka se zároveň domnívá, že se do celé kauzy bude muset více vložit premiér Petr Nečas (ODS). „Osobně si myslím, že pan premiér bude muset situaci řešit, protože neúčast ministrů TOP 09 na vládě je krize, to si nebudeme nic namlouvat,“ řekl senátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

1. místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka ve Světě o osmé.

Nebudou-li podle něj rychle Věci veřejné, potažmo ministr Dobeš, jednat a Bátoru neodvolají, zanechá to hlubokou stopu a šrám. „Tenhle člověk měl v každém případě odstoupit dobrovolně sám nebo měl být ministrem školství odvolán. Pan Bátora je úředník, který má být loajální k této vládě,“ poznamenal Sobotka.

Zdůraznil, že ministr má pravomoc odvolávat úředníky i za daleko menší věci. „Toto je věc, která překonala všechna očekávání. Tohle je urážka a urážka člověka, který si to nezaslouží, to znamená pana ministra Schwarzenberga,“ dodal Přemysl Sobotka.

Dobeš k odvolání nevidí důvod

Za potenciální krizí v koalici stojí volební lídr extrémistické Národní strany na Vysočině z roku 2006, současný ředitel personálního odboru ministerstva školství Ladislav Bátora. Na sociální síti se neuctivě vyjádřil o ministru zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

TOP 09 se ústy ministra financí Miroslava Kalouska i Petra Gazdíka ohradila a požadovala po ministru školství Josefu Dobešovi, aby svého prominentního úředníka odvolal. Dobeš se za chování svého podřízeného omluvil. Na ministerstvu ho ale nechá, protože nevidí relevantní důvod k Bátorově odvolání.

„Nemám nejmenší problém, až přijede pan vicepremiér Schwarzenberg ze své dovolené, se mu omluvit. Na druhou stranu je potřeba dodat, že rozměr pana Schwarzenberga není tím výrokem z mého pohledu nijak ponížen,“ uvedl Dobeš.

TOP 09 to ovšem nestačí a na odchodu Ladislava Bátory trvá. Než se tak stane, ministři TOP 09 odmítají chodit na jednání vlády.

Karolína Koubová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme