Neučte se to, já také podváděla, nabádala lektorka kantora při školení k maturitám

Tisíce učitelů už musely projít školením ke státním maturitám. Ukazuje se však, že u internetových kurzů, které vyjdou na miliony korun ročně, mohou učitelé podvádět. Český rozhlas má k dispozici e-mailovou korespondenci, v níž školitelka pedagoga nabádá k porušení pravidel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel, pedagog, státní maturita (ilustrační foto)

Učitel, pedagog, státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

U státních maturit mají někteří učitelé zvláštní roli. Někdo hodnotí testy, jiný je zase zadává. Každý takový kantor musí být ze zákona proškolený. Stát za kurzy pro pedagogy a ředitele ročně zaplatí zhruba čtyři miliony korun.

Učitel Michal se měl proškolit přes internet, aby mohl u státních maturit zadávat testy. Přihlášení ke kurzu mu poslala lektorka, která má ke studiu kantory motivovat. V e-mailové odpovědi však na jeho námitku, že víceméně jediná možnost, jak kurzem projít, je podvádět, přiznává, že i ona podváděla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Klára Bílá

„Já jsem taky podváděla, když jsem se na to učila a přepínala mezi okny (a odskočila si i několik oken umýt – to když byl systém příliš pomalý),“ napsala mu lektorka. Její jméno, stejně jako jméno a školu učitele, Český rozhlas zná, ale nebude je na jejich žádost zveřejňovat.

V podstatě stačí, když si učitel celý kurz vytiskne a pak jen vyhledá správné odpovědi, které do testu vyplní. „Víceméně to k tomu i navádí to tak udělat, což nevím, jestli je zrovna správný princip,“ podotkl Michal.

Sám prý nezná prakticky nikoho, kdo by se odpovědi naučil. „Máte tři pokusy na to udělat test. Pokud ale nezvládnete tři pokusy, nezvládnete to vyplnit, tak vám dají ještě čtvrtý, a když to nezvládnete, tak to dostanete celé znova,“ popsal Michal.

Ukázka z internetového školení učitelů ke státním maturitám | Foto: Klára Bílá

Neprofesionální přístup

Český rozhlas s případem seznámil ředitele maturitního centra CERMAT Jiřího Zíku, ten postup lektorky označil za velmi neprofesionální.

„Tohle by si ani v nadsázce v tak důležité záležitosti, jako je školní zadavatel u maturitní zkoušky, neměl dovolit. Požadoval bych stažení tohoto tutora z režimu,“ poznamenal Zíka.

Co psala lektorka školenému učiteli
V bodech Vašeho mailu s Vámi souhlasím, já jsem taky podváděla, když jsem se na to učila a přepínala mezi okny (a odskočila si i několik oken umýt – to když byl systém příliš pomalý).
Já bych Vám i ráda zapsala, že jste to všechno prostudoval, ale technicky to nejde. Moodle (software pro internetová školení, pozn. red.) si pamatuje odkud kdo a na jak dlouho „vlezl“ k učení, takže to by neprošlo.

Informaci o tom, že by k podvodům docházelo i jinde, prý nemá. „Očekávám, že se to stává, jsou to jenom lidé, ale tohle, bych řekl, je skoro exemplární případ, který by se stát opravdu neměl,“ dodal Zíka.

Pedagog Michal jde ještě dál. Celé školení, které vyjde na miliony korun ročně, mu připadá nesmyslné.

„To je trošku plýtvání časem učit se, kde se ředitel nemá podepsat, to mě nezajímá, to má zajímat ředitele, ne mě,“ popsal jednu ze znalostí, kterou měl v testu osvědčit. Navíc se domnívá, že podklady s potřebnými informacemi bude mít k dispozici přímo u maturit.

Ředitelé škol systém dlouhodobě kritizují

Jeho postoj koresponduje s postojem ředitelů škol, kteří si už několik let stěžují na velkou administrativní zátěž. „Musí se zjednodušit organizace, musí se zjednodušit administrativa,“ míní ředitel pražského Gymnázia Jana Nerudy Juraj Liška.

Ředitel Gymnázia PORG a člen Asociace aktivních škol Václav Klaus mladší tvrdí, že jde o systémový problém: „Tento systém je nesmyslný. Když se musí vyškolit já nevím kolik tisíců a tisíců zadavatelů, nikdo o to nemá velký zájem, učitelé ve státních školách to nemají zaplacené, tak se to snaží dostat co nejsnazší cestou. Takže mě to nepřekvapuje.“

Ministerstvo školství prý znovu proškolí všechny lektory, aby k podobným selháním nedocházelo. Systém školení však nijak měnit nehodlá.

Příslušný úřad, který má školitele na starosti, tedy Národní institut pro další vzdělávání, doufá, že šlo o ojedinělý případ.

Ukázka z internetového školení učitelů ke státním maturitám | Foto: Klára Bílá

Klára Bílá, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme