Neúspěšní u bezpečnostních prověrek se mohou odvolat

Výsledky bezpečnostních prověrek bude přezkoumávat pětičlenné kolegium státních zástupců z Nejvyššího státního zastupitelství. Ke kolegiu se budou moci odvolat lidé, kteří při bezpečnostní prověrce neuspějí. Nyní je odvolání možné pouze k řediteli Národního bezpečnostního úřadu. Změnu v systému přezkoumávání prověrek umožní předloha schválená dnes Poslaneckou sněmovnou. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Václav Havel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ministr vnitra Stanislav Gross se obává, že vybraná skupina státních zástupců nebude zárukou nezávislosti odvolací instituce. Předkladatelé ale trvají na nezávislém odvolacím orgánu. Podle jednoho z nich Petra Nečase z ODS je snaha kabinetu, přezkoumávat tyto záležitosti soudně, jen příklonem některých sociálních demokratů k názorům komunistů. "Znamená to odklon dosavadních postojů sociální demokracie a znamená to faktické torpédování bezpečnostních prověrek a posílení moci Národního bezpečnostního úřadu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas: Znamená to torpédování prověrek

Členy kolegia by navrhoval a po schválení vládou jmenoval ministr spravedlnosti, a to na dobu dvou let. Ministr by také se souhlasem vlády jmenoval předsedu kolegia. Pracovat by v něm mohli pouze státní zástupci, kteří by byli prověřeni a mohli by se seznamovat s přísně tajnými informacemi.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme