Neúspěšní u bezpečnostních prověrek se mohou odvolat

Výsledky bezpečnostních prověrek bude přezkoumávat pětičlenné kolegium státních zástupců z Nejvyššího státního zastupitelství. Ke kolegiu se budou moci odvolat lidé, kteří při bezpečnostní prověrce neuspějí. Nyní je odvolání možné pouze k řediteli Národního bezpečnostního úřadu. Změnu v systému přezkoumávání prověrek umožní předloha schválená dnes Poslaneckou sněmovnou. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Václav Havel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ministr vnitra Stanislav Gross se obává, že vybraná skupina státních zástupců nebude zárukou nezávislosti odvolací instituce. Předkladatelé ale trvají na nezávislém odvolacím orgánu. Podle jednoho z nich Petra Nečase z ODS je snaha kabinetu, přezkoumávat tyto záležitosti soudně, jen příklonem některých sociálních demokratů k názorům komunistů. "Znamená to odklon dosavadních postojů sociální demokracie a znamená to faktické torpédování bezpečnostních prověrek a posílení moci Národního bezpečnostního úřadu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas: Znamená to torpédování prověrek

Členy kolegia by navrhoval a po schválení vládou jmenoval ministr spravedlnosti, a to na dobu dvou let. Ministr by také se souhlasem vlády jmenoval předsedu kolegia. Pracovat by v něm mohli pouze státní zástupci, kteří by byli prověřeni a mohli by se seznamovat s přísně tajnými informacemi.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme