Nevědět o svých dluzích se nevyplácí

Začíná to dluhem několik stokorun, o kterém ani nemusíte vědět. A končí to zablokovaným účtem v bance a exekutorem, který stojí u vašich dveří. Podobné problémy by mohla řešit jakási předexekuční výzva, kterou by vám byl věřitel povinný poslat před tím, než vám exekutor obstaví majetek. Současné vedení ministerstva spravedlnosti ale o něčem takovém neuvažuje: prý by to pouze pomohlo dlužníkům, kteří se snaží svůj majetek skrýt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce bytu, ilustrační foto

exekuce bytu, ilustrační foto | Foto: Praha 5

V roce 2005 bydlel Roman Daniel ve Slaném a právě v té době vznikl dluh, o kterém ale neměl vůbec ponětí.

„V roce 2009 mi přišla SMS od banky, že mám zablokovaný účet. Okamžitě jsem tam volal a řekli mi, že mám exekuci na účet. Dali mi číslo na exekutora z Havlíčkova Brodu, kterému jsem okamžitě volal, abych zjistil, co se děje. Ten mi řekl, že dlužím nějaké peníze Městskému úřadu Slaný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje reportér Radiožurnálu Zbyněk Zykmund

Původní dluh dvě stě devět korun za čtyři roky narostl na víc než 11 tisíc korun. Roman Daniel měl tehdy ve Slaném pronajatý byt, za který platil nájem. Netušil, že v poplatcích není zahrnutý odvoz komunálního odpadu. Pan Daniel tedy nejdřív kontaktoval exekutora a víc než jedenáct tisíc mu okamžitě poslal. Pak pátral dál.

„Jak jsem přijel domů, podíval jsem se ještě na internet a zjistil jsem, že mám na katastru zablokovaný dům.“

Nikde se přitom neskrýval a kontaktovat ho by prý nebyl problém.

„Na městském úřadu, kde jsem měl trvalé bydliště, jsem si dělal občanku, dělal jsem si tam řidičský průkaz. Na každém dotazníku je prostě telefonní číslo, takže mě mohli kontaktovat, kdyby chtěli. Ale asi zřejmě nechtěli.“

Do podobné situace už by se Roman Daniel znovu dostat nechtěl.

„Celá ta hrůza spočívá v tom, že člověk nic netuší, nikdo ho neuvědomí. Kdybych neměl účet v bance, tak si v podstatě sedím doma, až jednoho dne u vrátek zazvoní nějaký pán a řekne, já jsem Váš dům koupil v aukci.“

Předexekuční výzvy se nechystají

Podobné případy by mohla pomoci řešit takzvaná předexekuční výzva, kterou by měl věřitel povinnost dlužníkovi poslat. Ministerstvo spravedlnosti ale o něčem takovém v tuto chvíli neuvažuje, říká náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

„Tato výzva by vedla mimo jiné k tomu, že dlužník se dozví o tom, že se na něj chystá exekuce, a samozřejmě potom hrozí, že se zbaví svého majetku, že ho převede na jiné a ten majetek již nebude v rámci exekuce postižitelný.“

Lidé si mají hlídat adresu

Podle viceprezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška bývá problém v tom, na jakou adresu si lidé nechávají písemnosti posílat. Jednotlivá pochybení připouští.

„Nejde samozřejmě vyloučit to, že v jednotlivých případech dojde k pochybení, ať už třeba soudu, úřadu nebo často i kolikrát pošty. Ale to jsou prostě pochybení lidí a procentuálně bych řekl, že to v žádném případě nebude ani jedno procento.“

Roman Daniel se ale nevzdává. Na webových stránkách Britských listů se chce zkontaktovat s lidmi, kteří zažili něco podobného.

„Že bychom se všichni takto postižení lidé, kteří chtějí zjednat nějakou nápravu, spojili a podali hromadnou žalobu. Kontaktovali třeba nějakou právní kancelář nebo nějakého odborníka, který by to vypracoval a poslali bychom to třeba k Evropskému soudu,“ uzavírá Roman Daniel.


Zbyněk Zykmund, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme