Nevidomým začíná pomáhat na úřadech unikátní navigace

Mnohé úřady nebo třeba nemocnice jsou neskutečné labyrinty a vyznat se v nich není vůbec jednoduché. A teď si představte, že nevidíte, že jste nevidomí nebo slabozrací. Útrapám v hledání by mohl být konec, kdyby se ujala technologická novinka - speciální naváděcí informační systém, který už používají některé vybrané úřady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepecká hůl

Slepecká hůl | Foto: design-brothers.com

Je osm hodin ráno. Recepční na Městském úřadě Prahy 2 právě obsluhují nevidomého Viktora Dudra. Do ucha dostává malé černé sluchátko a na klopu kabátu si připíná vysílačku. Do rukou pak dostane speciální vibrační hůl. První zastávka je přímo u recepčního pultu, kde se Viktor Dudr dotkne rukou malého navigačního zařízení. Ve sluchátku se ozvou první informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o vyzkoušení unikátního navigačního systému pro nevidomé návštěvníky úřaů a institucí

„Po všech patrech budovy jsou umístěny informační hlásiče ve výšce 1,5 metru od země na levé nebo pravé straně dveřních zárubní.“

Viktor Dudr se rozhodl, že se vydá do druhého patra na sociální odbor. S navigačním zařízením proto míříme k výtahu: „Jste přešel výtahy. Už se otevřel,“ upozornila ho reportérka.

Vystupujeme v druhém patře. Právě tady by u výtahů mělo být na stěně další navigační zařízení. A tak se ho snažíme najít. „Teď by mně měla pomoci ta hůl. Ano, už to brní,“ říká Viktor Dudr.

Stačí se tedy otočit a přejít malou chodbu. I přesto, že měl Viktor Dudr, který se ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých zabývá odstraňováním bariér, tento navigační systém, cesta po úřadě nebyla úplně jednoduchá.

Nevidomý s klasickou slepeckou holí | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Je to dobrá technologie, která by pro ten účel byla dobře využitelná. Ale je trochu malinko nedokonale promyšlená. Úvodní informace byla příliš dlouhá. Umístění vysílače je pomocí magnetů a vibrující hole nespolehlivé,“ poznamenává pan Dudr.

Přesto je podle něj dobře, že se takovým zařízením postupně úřady vybavují. Kromě Prahy 2 a 6 ho má například i úřad ve východočeském Letohradě. Důvod je podle starosty Petra Fialy jednoduchý.

V Česku je taková navigace unikátní

„Myslím si, že nevidomých a těch, co budou potřebovat toto zařízení bude přibývat. Není to v milionech , je to řádech 200 – 300 tisíc a peníze považuji za rozumně investované.“

Navigace má být také běžným vybavením historických památek nebo botanických zahrad. Funguje už například v kroměřížské Květné zahradě. Informaci dostane návštěvník v několika jazycích a může tak sloužit i pro běžné turisty. V Česku je taková navigace unikátní, říká Martina Turpin, ředitelka české firmy Dinasys, která informační systém vytvořila s týmem vědců z Univerzity obrany v Brně.

„Technologie přenosu signálu prostřednictvím vodivostních vlastností lidského těla je původně americká, ale myšlenka, a to, co se vyvíjelo tady, je česká. Nevíme o tom, že v současné době tento systém někde jinde fungoval.“

Firma už jedná také s některými nemocnicemi a restauracemi. V Česku by mohlo využít speciální navigace až 250 tisíc slabozrakých a nevidomých lidí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme