Nevím, kam půjdu, říká důchodkyně, které kvůli úřednímu předpisu hrozí vystěhování z pečovatelského domu

Máte byt nebo dům? Pak nepatříte do Domu s pečovatelskou službou. Tak se dá stručně shrnout úřední pravidlo, které určuje, kdo má a nemá nárok na zvýhodněné bydlení. Přísné dodržování takového předpisu může hodně zkomplikovat život i zdravotně postižené důchodkyni.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Staníková

Ludmila Staníková | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Paní Ludmile Staníkové amputovali levou nohu nad kolenem před čtyřmi lety kvůli komplikované cévní chorobě. „Je to hrozné. Vůbec jsem si nedokázala představit, že můžu takhle dopadnout a jak to bude těžké,“ popisuje pro Český rozhlas Jihlava.

Možnost pronájmu bytu v Domě s pečovatelskou službou byla pro paní Staníkovou bez nadsázky vysvobozením. „Je to úplně suprový, výtahem se dostanu dolů, je tady pečovatelka na zavolání. Je to úplně o něčem jiném než kdekoliv jinde.“

Dům ve Svratce, ve kterém je byt Ludmily Staníkové | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Teď ale hrozí, že bude muset Dům s pečovatelskou službou opustit. Je totiž majitelkou dvou nemovitostí, tedy by měla být zajištěná, a nesplňuje podmínky pro nájemníky. Jenže její majetek existuje ve skutečnosti jen na papíře.

Byt v prvním patře sešlé budovy v nedaleké Svratce je v katastrofálním stavu a na první pohled neprodejný. Topit se navíc dá jen v kamnech. Důchodkyně s jednou nohou se sem sama už nedostane.

Druhou nemovitost paní Staníková spoluvlastní s bývalým přítelem, se kterým se rozešla ve zlém. Je to také hodně sešlý domek v Uhřicích na Blanensku. „Taky to nemůžu prodat, ale jsem majitelkou nemovitosti a to je problém. Tady mně nechtějí, prý nesplňují podmínky, říkal mi starosta.“

Provizorní kamna na tuhá paliva v bytě Ludmily Staníkové | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Jenže úřady v Praze, které poslaly na výstavbu Domu s pečovatelskou službou dotaci, musejí dbát na dodržování pravidel. „Pokud by ministerstvo při následné veřejnosprávní kontrole pochybení zjistilo, podá podnět k prošetření na finanční úřad, který dále situaci posuzuje a případně uloží sankce za porušení rozpočtové kázně,“ říká Veronika Vároši, ředitelka odboru komunikace MMR.

„Nevím, co bude, kam půjdu. A na zimu…chce se mi brečet,“ uzavírá paní Staníková. Její případ je podle ministerstva pro místní rozvoj ojedinělý.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme