Nevím, z čeho prezident vychází, uklidňuje Chovanec veřejnost před teroristickými útoky

Ministr Milan Chovanec odmítl potvrdit i vyvrátit, že se po Česku pohybuje člověk napojený na islamistické teroristické organizace. Informaci o možném bezpečnostním riziku uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Šéf resortu vnitra k tomu podotkl, že pokud by tato informace byla pravdivá, byla by v režimu utajení. Od většiny politiků sklidila hlava státu spíše kritiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). | Foto: Martin Svozílek

„Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Plus prezident Miloš Zeman. Jaký je zdroj informace, ale hlava státu neuvedla, jen že se jedná o zprávu jedné z tajných služeb.

Po Česku se potlouká člověk spojovaný s islámskými teroristy, prozradil Zeman

Číst článek

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechtěl zprávu o pohybu takového člověka komentovat. "Konkrétně tuto informaci od pana prezidenta nemohu potvrdit ani vyloučit. Pokud existuje, bude v režimu utajení," sdělil ministr Chovanec ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál.

Komentovat nechtěl ani možný zdroj Zemanova tvrzení. Jednalo by se prý o spekulace. "Já opravdu nevím, z čeho pan prezident vychází. To by ode mě byla čirá spekulace, kterou si nechci vůči hlavě státu dovolit," řekl Chovanec.

Veřejnost nicméně ujišťuje, že "české bezpečnostní složky pracují".

„Žádná informace, která by nasvědčovala zvýšenému riziku teroristického útoku na území České republiky, není. To, že české tajné služby monitorují během třech let, co jsem ministr, některé osoby, které buď tranzitně prochází (naším) územím nebo mají nějakou spojitost s Českou republikou, je běžné. Svědčí to o jejich dobré práci," popsal Chovanec.

Podle jeho slov také platí, že česká policie bude postupně snižovat bezpečnostní opatření, které přijala po teroristických útocích v Berlíně (více čtěte ZDE). Není prý důvod, proč toto rozhodnutí měnit. "Zůstává ale první stupeň bdělosti, není důvod to měnit," doplnil ještě s tím, že prozatím ani nebude zasedat bezpečnostní rada státu či zpravodajská skupina.

Nevím, říká ministr obrany

Zemanovo tvrzení nechtěl blíže komentovat ani ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Mohu říct, že nevím o zprávě, která by se týkala toho tématu, která by vzešla od vojenského zpravodajství," uvedl jen.

Bezpečnostní informační služba v reakci na Zemanova slova uvedla, že o teroristickém útoku v Česku nemá informace. Mluvčí zpravodajců Jan Šubert se ale ke konkrétním osobám odmítl vyjádřit. "Děláme maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V tuto chvíli nemáme informace o nějakém okamžitém bezprostředním nebezpečí."

Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) zase není vhodné, aby tyto záležitosti členové vlády komentovali. "Pokud něco takového řeší bezpečnostní složky. Hraničí to až se šířením poplašné zprávy," uvedla.

Kritiku za svá slova si prezident Zeman vyslechl od poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL). "Je ochotný riskovat bezpečnost této země čistě účelovým využitím bezpečnostních informací pro svoje vlastní politické benefity. Připadá mi to nenormální," myslí si Gabal.

Bezpečnostní expert Andor Šándor upozornil, že informace o možném pohybu osob napojených na teroristické organizace měla v každém případě zůstat utajená. "Není určena občanům této země. Pokud ministerstvo vnitra nehodlá zvyšovat svůj záběr, je celkem evidentní, že je to jedna z věcí, která v této zemi probíhají. Tedy že přes nás transferují lidé, kteří jsou monitorováni," popsal Šándor v rozhovoru pro Českou televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Interview Plus - exkluzivní rozhovor Michaela Rozsypala s prezidentem Milošem Zemanem na téma dezinformačních webů, výběru daní a funkce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Podle jeho slov by v opačném případě bezpečnostní složky takového člověka zatkly. "Pokud tak nečiní, tak zde probíhá sledování. Anebo je podezřelý, ale nemáme na něj důkazy, a musíme ho nechat projít," doplnil.

Vypuštění této informace mohlo dokonce zhatit práci tajných služeb. "Pokud o jeho pohybu (tajné služby) věděly, možná měly zjistit, co je účelem jeho přítomnosti, zda chce navázat nějaké kontakty či se pouze ukrýt. Takto nebudou vědět nic," popsal bývalý ministr vnitra, ředitel civilní rozvědky a současný senátor František Bublan (ČSSD).

Že Zeman nedokáže zvážit dopad svých slov, uvedl pro ČTK člen sněmovního výboru pro bezpečnost Daniel Korte (TOP 09). "Je sice hezké, že neuvedl jméno a národnost, ale ona utajovaná skutečnost je logicky i to, že se po něm pátrá. Tímto ho v podstatě varoval," prohlásil poslanec.

ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme