Nevládní organizace v Česku souhlasí s kvótami. Představily Migrační manifest

Osmnáct nevládních organizací pomáhajících běžencům v České republice podporuje povinné kvóty na přerozdělení uprchlíků v rámci EU. Organizace dnes představily třicetistránkový Migrační manifest. Jsou v něm opatření, jak krizi čelit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K rakouským hranicím dopravují běžence speciální vlaky

K rakouským hranicím dopravují běžence speciální vlaky | Zdroj: Reuters

Manifest obsahuje zásady přístupu k migrantům a návrhy na zlepšení azylové politiky, sociálních práv běženců nebo vzdělávání jejich dětí.

„Jedná se o ideový manifest hodnot a principů, které považujeme za zásadní pro přispění k vytvoření spravedlivé společnosti v globalizovaném světě umožňující důstojný život všem při maximálním uplatnění principů svobody a rovnosti,“ píše se v úvodu Migračního manifestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nevládní organizace v Česku souhlasí s kvótami. Představily Migrační manifest. Mluvil o něm jeden z autorů Pavel Čižinský

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR dlouhodobě kritizuje český přístup k uprchlíkům.

„V přístupu k migrantům jednoznačně patříme na východ. Řítíme se směrem k Maďarsku, ne-li k Rusku. Vnímání České republiky na západě začíná být problém. Když tam cestujeme, musíme obhajovat neobhajitelné. Západní společnost je k uprchlíkům vstřícná a ochotná pomáhat," řekl šéf Organizace na pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Obce se zařízením pro běžence nejspíš dostanou 8 korun denně za migranta

Číst článek

Autorům manifestu také vadí pohled ministerstva vnitra na problematiku uprchlické krize, který považují za zbytečně represivní.

Podle Evy Dohnalové z konsorcia ale nemá být manifest „opozicí státní politiky“, nýbrž má na problematiku přinést nový pohled. Nevládní organizace se prý inspirovaly v západních zemích nebo návrhy Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Ohledně kvót na přerozdělení uprchlíků Martin Rozumek řekl, že mohou fungovat i kvůli zoufalé situaci běženců v řeckých táborech:

„Nemají fyzické ani finanční možnosti se jakkoliv pohnout dál. Žijí v otřesných podmínkách například v Aténách a vrátit domů se nemohou. Jsme přesvědčeni, že i v případě České republiky by ty kvóty fungovaly. Zdaleka ne všichni (migranti) mají příbuzné na západě, zdaleka ne všichni chtějí do Švédska nebo Německa.“

Uprchlíci, které mají přijmout jednotlivé země EU | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme