Nevpuštění demonstrantů na Hradčanské náměstí bylo v pořádku, rozhodl soud

Policisté neporušili zákon, když loni nepustili demonstranty na pražské Hradčanské náměstí při návštěvě čínského prezidenta. Rozhodl o tom pražský městský soud. Lidé chtěli na Hradčanském náměstí demonstrovat proti porušování lidských práv v Číně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Hradčanské náměstí policie demonstranty nepustila

Na Hradčanské náměstí policie demonstranty nepustila | Foto: Filip Harzer

Policie podle právničky ministerstva vnitra Kateřiny Jamborové potřebovala zajistit bezpečnost státní návštěvy u Pražského hradu, musela proto omezit právo na shromažďování.

„Při každé kolizi práv se musí zvažovat, do jakého práva se zasahuje, a zvažovat přiměřenost postupu policie. Máme za to, že postup policie byl v souladu se zákony – jak zákonem o policii, tak se zákonem o právu shromažďovat se,“ sdělila právnička ministerstva vnitra Kateřina Jamborová.

Žalobu na postup policie a pražského magistrátu podal bývalý místopředseda vlády Martin Bursík a další lidé. Podle Bursíka policisté jednali nepřiměřeně, navíc omezili ústavní práva demonstrantů.

Někdejší místopředseda vlády Martin Bursík přichází k pražskému městskému soudu | Foto: ČTK

„Na druhé straně zátarasu stáli po zuby ozbrojení policisté. Nad tím ještě létal vrtulník. Jestli tomuhle policie říká přiměřený zásah, tak já opravdu nevím proti komu,“ uvedl Bursík.

Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Bursík už také řekl, že s rozsudkem nesouhlasí. „Kdybychom se s tímto rozsudkem smířili, tak to znamená, že policie ve spolupráci s úředníky dopravního odboru magistrátu si může dělat úplně, co chce,“ dodal.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme