Nevyčerpané dotace z EU mohou jít podle Zemana na památky. MMR to popírá

Evropské dotace, které se nepodaří vyčerpat v jednotlivých operačních programech, by mohly jít na opravy památek. S tímto tvrzením přišel na návštěvě Karlovarského kraje prezident Miloš Zeman. S dodatkem, že tuto informaci má od dvou ministryň pro místní rozvoj, té bývalé Věry Jourové i té současné Karly Šlechtové, obě nominované hnutím ANO. Podle ministerstva pro místní rozvoj však takový převod peněz možný není, termín pro podávání žádostí vypršel loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v sídle Karlovarského krajského úřadu | Zdroj: ČTK

„Převádět nevyčerpané prostředky z evropských fondů na kulturní památky napříč operačními programy již není z časových důvodů možné,“ uvedl Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Podle Miloše Zemana by přitom mohlo jít o 9 až 80 miliard korun. Záleží na tom, kolik z dotací se nepodaří vyčerpat.

„I když se mezi operačními programy peníze nedají převádět, tak existuje výjimka právě na kulturní památky. Já sám jsem byl překvapen, ale jak jsem koupil, tak prodávám,“ prohlásil Zeman v reakci na dotaz starosty Horního Slavkova Alexandra Tereka, který si postěžoval, že menší města, jako je Horní Slavkov s rozpočtem kolem 80 milionů korun, nemohou bez dotací opravovat památky.

Podle Zemana ale musí zájemci o dotace podat žádost, nejlépe na ministerstvo pro místní rozvoj.

Peroutka psal i horší věci o Hitlerovi, řekl Miloš Zeman

Číst článek

I tato možnost už ale skončila, žádat o evropskou dotaci na opravy památek šlo naposledy v polovině loňského roku. Tehdy ministerstvo v rámci Integrovaného operačního programu vyhlásilo výzvu na podporu památek UNESCO a národních kulturních památek. Do konce termínu přijalo 19 projektů a poslalo na ně 621 milionů korun.

„Konečné datum způsobilosti těchto výdajů je stanoveno na 31. prosince 2015. Tedy výdaje, které nebudou do této doby proplaceny příjemcům, již proplatit z fondů EU nepůjde,“ upozornil Frček s tím, že se jednalo o standardní řízení a čerpání v rámci konkrétního operačního programu.

Česká republika patří z pohledu čerpání dotací z fondů EU k nejhorším zemím. V roce 2013 Česko nedočerpalo 12 miliard korun, loni dalších devět miliard. Letos podle MMR hrozí ztráta až 85 miliard.

Peníze, které Česko nevyužije, zůstávají k dispozici státům, které problémy s čerpáním nemají a mají připravené vhodné projekty.

Prezident Zeman chce pomoci zadlužené obci Prameny. Promluví s ruskými investory

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme