Nevyléčitelně nemocní touží dožít doma. VZP spouští projekt paliativní léčby

V sousedním Rakousku i Německu dožívá doma, v péči plně hrazené ze zdravotního pojištění, asi deset procent nevyléčitelných lidí. V Česku dosud zdravotní pojišťovny paliativní péči nehradí. VZP ale rozjela zkušební projekt, který přináší šanci pacientům, že by jim paliativní péči hradila. VZP chce ověřit předpoklad, že by domácí paliativní péče nezatížila zdravotní systém nadměrnými výdaji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov pro seniory v České Lípě - polohovací postel v novém domově pro seniory

Domov pro seniory v České Lípě - polohovací postel v novém domově pro seniory | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

V České republice umírá 60 procent lidí v nemocnici, 9 procent v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Čtyři z pěti lidí by přitom chtěli v případě nevyléčitelné nemoci dožít doma.

Péče mobilních hospiců není podle primářky sdružení Cesta domů Ireny Závadové nákladnější než péče o pacienty v nemocnicích:

Přehrát

00:00 / 00:00

VZP rozjela zkušební projekt, který přináší šanci pacientům, že by jim paliativní péči hradila. Mluví o ní primářka sdružení Cesta domů Irena Závadová

„Myslím si, že nákladnější není. Měl by to prokázat i pilotní projekt. Finanční rentabilita by ale neměla patřit mezi nejdůležitější záměry projektu.“

Podle Závadové je důležitější, co pacienti chtějí, co dostat mohou a co jim zvýší kvalitu života.

Masarykův onkologický ústav má v jednom z projektů porovnávat u dvou skupin pacientů účinnost léčby bez paliativní péče a s jejím využitím.

„Jsou to studie, které už ve světě proběhly, a snažily se prokázat nákladovost jednotlivých skupin pacientů. Také kvalitu péče a života pacientů i kvalitu jejich rodin. A podívat se, co paliativní léčba vůbec s průběhem nemoci u nemocného dělá. Jestli nějakým způsobem ovlivňuje jeho přežívání," popisuje Závadová.

Paliativní léčba život prodlužuje

„Ukázalo se, že pro alespoň vybrané části pacientů paliativní péče dokonce život prodlužovala, a to až v řádu dvou až tří měsíců, což už není nezanedbatelné," podotýká.

Závadová věří, že se paliativní péče do budoucna uplatní ve větším měřítku:

„Jiný vývoj ani není možný. V dnešní době pacienti získávají větší a větší autonomii, čím dál více jsou vzati do procesu rozhodování o jednotlivých léčebných postupech. A ve chvíli, kdy vědí, že jejich nemoc není léčbou dále ovlivnitelná ve smyslu vyléčení, tak závěr života touží dožít v domácím prostředí. Trend je jednoznačný.“

Vladimír Kroc, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme