‚Ze svých domovů se nevystěhujeme.‘ Lidé odmítají odejít z domů a bytů v Horoměřicích

Klienti H-Systemu se odmítají vystěhovat ze svých bytů v družstvu Svatopluk v Horoměřicích. Byty musí opustit po tom, co prohráli soud s insolvenčním správcem. Na vyklizení bytů jim dal Nejvyšší soud měsíc od nabytí právní moci rozhodnutí.

Horoměřice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Drdácká (vpravo), jedna z obyvatelek domů v Horoměřicích, které by měli lidé podle Nejvyššího soudu do měsíce vyklidit.

Milena Drdácká (vpravo), jedna z obyvatelek domů v Horoměřicích, které by měli lidé podle Nejvyššího soudu do měsíce vyklidit. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Obyvatelé bytů družstva Svatopluk v Horoměřicích, kteří mají do měsíce byty vyklidit, se odmítají odstěhovat. Na jiné bydlení nemají peníze, navíc měsíc je na sehnání náhradního ubytování málo.

Prezident Zeman má kvůli rozsudku H-System obavy o kvalitu a lidskost soudů

Číst článek

Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta, se budou snažit bojovat všemi prostředky. Rozhodnutí o vyklizení se týká asi 60 rodin.

„Podle našeho názoru už nebyl důvod tu kauzu dále protahovat,“ uvedl na tiskové konferenci k vyhlášení rozsudku soudce NS Zdeněk Krčmář. Rozhodování připodobnil ke hledání „nejlepší z nejhorších variant“. Pokud družstvo domy nevyklidí, hrozí mu exekuce.

Krčmář předpokládá, že družstvo se ještě obrátí na Ústavní soud. „Očekávám, že při tom dlouholetém, osmnáctiletém martyriu, se žalovaný zřejmě nesmíří s tím, že NS bude tím, kdo má poslední slovo,“ řekl Krčmář.

Případná ústavní stížnost nemá sama o sobě odkladný účinek. Ústavní soud jej ale může stížnosti přiznat.

Jeden z domů v Horoměřicích, který si bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System dostavěli svépomocí. Teď by je lidé měli podle Nejvyššího soudu do měsíce vyklidit. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Z holostaveb udělali domovy

Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic.

Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu, v podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Obyvatelé dotčených domů v úterý řekli, že za 25 let si z holostaveb vybudovali útulné bydlení, do kterého investovali spoustu peněz.

Klienti H-Systemu prohráli spor s insolvenčním správcem. Musí vyklidit domy, ve kterých žijí

Číst článek

„Správce konkurzní podstaty pravil, že to máme dostavět, pokud na to budeme mít schopnosti, sílu a peníze a že nám to potom prodá. To se nestalo, protože správce konkurzní podstaty pana Kudláčka vyměnili za pana Monsporta. A pan Monsport řekl: žádný prodej, oni odtamtud vypadnou,“ řekla jedna z obyvatelek Marie Nollová.

Řada obyvatel dotčených domů se informaci o tom, že se musí vystěhovat, dozvěděla z médií. Množství lidí se pak sešlo na zahrádce jednoho z bytů, kde hovořili s novináři. Rozhovory provázely emoce. Lidé se shodují na tom, že se odmítají vystěhovat, zároveň ale přemýšlejí, kam by v případě nutnosti odešli.

„Asi budeme stanovat tady na ulici. Já se nikam nestěhuji, mě musí vynést,“ řekla jedna z obyvatelek. Zazněly také názory, že se lidé obrátí s prosbou o pomoc na Pražský hrad.

Junek: Snažili se zachránit rozestavěné domy

Podle zástupce družstva Svatopluk Martina Junka se lidé tenkrát snažili zachránit rozestavěné domy.

Obyvatelka domu v Horoměřicích hovoří s novináři. | Foto: Adam Bejšovec | Zdroj: Český rozhlas

„Nás bylo 1000 klientů, kteří tady vložili do důvěryhodného systému svoje peníze. H-System propagovali naši tehdejší reprezentnanti, politici za tím stáli. Tam to vypadalo, že H-System nemůže nikdy zkrachovat. H-System zkrachoval a my jsme se snažili klienty nějakým způsobem zachránit, aby nepřišli o své peníze," řekl Junek. Podle něj tak vzniklo družstvo, které rozestavěné domy dokončovalo.

Do družstva se připojilo asi 700 lidí z původních 1000. Podařilo se dostavět 147 bytů a domů. Konkurzní správce poté některé domy, které byly ve Velkých Přílepech, prodal klientům, kteří si je zaplatili. „To, co zbylo tady v Horoměřicích, tak z nějakých záhadných, řekl bych možná emocionálních důvodů, nám nechtěl prodat,“ řekl Junek.

„Vůbec nepočítám se stěhováním, technicky počítám s tím, že nám naši právníci pomohou tuto situaci zabrzdit a jednat dál o tom, jak nadále naložit s našimi domky,“ dodal.

Monsport rozhodnutí vítá

Kdo je Josef Monsport

Od roku 1985 pracoval jako prokurátor, ve vykonstruovaném procesu se podílel na uvalení vazby na sedm členů Jazzové sekce.

Po revoluci zastupoval jako advokát například Borise Vostrého z Harvardských fondů, exministra obrany Martina Bartáka či bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného.

Dlouhodobě působí jako osobní advokát podnikatele Petra Speychala, jehož policie letos obvinila ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun.

České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) v dubnu 2016 napsalo, že Monsport je ve dvou firmách registrovaných na ostrově Samoa držitelem akcií v hodnotě 100 milionů dolarů.

Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu s družstvem Svatopluk vítá, protože to umožní vypořádat věřitele rovným dílem. Lidí, kterých se vystěhování z domů týká, lituje. V srpnu by se podle něj měl sejít věřitelský výbor H-Systemu.

„Ta kauza se táhne těch X desítek let, kdy už pan Smetka (Petr Smetka - odsouzený zakladatel H-Systemu, pozn. red.) je mi ukradenej, prostě už si to odseděl, tak v podstatě jsme tady zbyli my, těch pár desítek rodin, které jsou v podstatě všem ‚šumák', které si to tady zaplatily a doplatily navíc. No a my jsme ti, kteří to tady okupujeme a v podstatě musíme ze dne na den, tedy do třiceti dnů, odejít. Nevím, jak odejdu, nemám kam jít,“ řekla obyvatelka jednoho z domů Božena Beníková.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády hovořil v souvislosti s případem někdejších klientů vytunelované firmy H-System o nespravedlnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme