Týdeník iROZHLASu: příběhy dětí z babyboxů, SPD jako strana dvou exprezidentů a volby v EU

S čím se potýkají rodiče dětí, které zdravotníci nalezli v babyboxech? Jak to vnímají samy děti? Jejich příběhy si můžete přečíst i poslechnout na webu iROZHLAS.cz. Dále se dozvíte, jak se SPD stala stranou dvou exprezidentů, či to, jak se čeští policisté a vojáci utkají v MMA zápasech. Pokryli jsme i přehled témat, která krystalizují napříč EU v rámci eurovoleb. Na závěr jsme si pro naše čtenáře připravili soutěž. Můžete vyhrát třeba termohrnek.

NEWSLETTER Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hráčky slavily také s rodinami a kamarády. Nejedna slza štěstí ukápla

Hráčky slavily také s rodinami a kamarády. Nejedna slza štěstí ukápla | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Texty na serveru iROZHLAS.cz

„Je tady vyfocený babybox. Je to příběh o tom, jak z babyboxu vyndali nejkrásnější miminko na světě,“ popisuje příběh svého syna maminka Eva. V babyboxech v Česku už zdravotníci nalezli přes 260 dětí.

Příběhy některých z nich zpracovala pro Český Rozhlas redaktorka Veronika Hlaváčová. Najdete je na serveru iROZHLAS.cz.

SPD jako strana dvou exprezidentů. Pravičák Klaus a levičák Zeman se nakonec potkali u Okamury

Číst článek

Tomu, jak se bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman rozkmotřili se svými stranami, ODS a ČSSD, a nakonec společně zakotvili u Tomia Okamury v SPD, se tento týden věnoval redaktor Jakub Grim.

„Voliči ODS a SPD jsou v něčem podobní, jsou to spíše muži, spíše lidé středního věku, ale liší se hlavně v tom, jak hodnotí celkovou situaci. Voliči SPD jsou výrazně nespokojení a voliči ODS spíše spokojení,“ popsal sociolog Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu Akademie věd pro Český rozhlas Plus.

A co se stane, když proti sobě postavíte vojáka či policistu a profesionálního zápasníka MMA? To se podle redaktorky Kateřiny Gruntové dozvědí diváci prvního charitativního turnaje Fighters for Veterans.

Výtěžek poputuje do Vojenského fondu solidarity. Zápas se odehraje začátkem května a utká se v něm například velitel českých výsadkářů Petr Matouš s profesionálním UFC zápasníkem Davidem Dvořákem.

Redaktorka Anna Urbanová zase popsala, jaká témata krystalizují napříč EU v rámci eurovoleb. Podle Elišky Tomalové z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy je společným jmenovatelem kampaně strach.

„Jsou to populistická témata, která mohou rezonovat na národní úrovni. Třeba jakou roli má hrát Evropská unie v ukrajinském konfliktu, případně jakým způsobem se staví k dalšímu rozšiřování,“ říká Tomalová pro iROZHLAS.cz.

‚Dvojitá past evropské volby.‘ Obliba krajní pravice i ruské dezinformace, jaká témata hýbou Unií?

Číst článek

Soutěž!

Server iROZHLAS.cz oslavil tento týden narozeniny. Víte kolikáté? Odpovědi můžete zaslat do neděle 28. dubna na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz. Nezapomeňte zmínit i své jméno a adresu, ať víme, kam případnou výhru zaslat. Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří získají termohrnek, tričko nebo ponožky s logem rozhlasu.

Pro fanoušky mluveného slova

Nejvíce se četlo:

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme