Než vyrazíte na dovolenou: Zkontrolujte si platnost pasu, expresní vydání je nově dvojnásobně dražší

Cestovní doklad už není na počkání. Rychlý pas nově dostanete až za šest dnů za více než dvojnásobný příplatek. Letos totiž začaly platit novinky ve vydávání cestovních dokladů. Spolu s blížícím se začátkem dovolených a prázdnin se na úřadech navíc prodlužují fronty se žádostmi o vydání pasu. Situace se v jednotlivých městech liší. Někde si lidé počkají až hodinu. Řada míst nabízí i internetovou rezervaci termínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pasy, pas, cestovní doklad | Foto: Filip Jandourek

Cesta na dovolenou může začít například prohlížením katalogů, návštěvou cestovní kanceláře nebo rovnou balením věcí do kufru a odjezdem na letiště.

Na úplném začátku by měl každý cestovatel zkontrolovat platnost svého cestovního dokladu, případně celé rodiny. Nejen, že se na nový pas nějakou dobu čeká, ale některé země vyžadují platnost dokladů ještě šest měsíců po odjezdu ze země.

Expresní pasy dříve stály 1500 korun a vydávaly se bez čekání. Tyto pasy bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji se od 1. ledna zrušily kvůli malému zabezpečení.

„Vydávání cestovního pasu bez biometrických údajů bylo zrušeno v souvislosti s mezinárodním závazkem ČR vůči Mezinárodní organizaci pro civilní letectví ICAO vydávat pouze strojově čitelné cestovní pasy. Nadto tento cestovní doklad již svým provedením - lepená fotografie - neodpovídal bezpečnostním standardům. Jeho užitná hodnota byla také sporná, a to s ohledem na omezenou dobu platnosti šesti měsíců,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Cestovní pasy, pas, doklad | Foto: Filip Jandourek

Nově rychlý pas vystaví za šest dnů za výrazný příplatek. Dospělý čtyři tisíce korun, děti do 15 let dva tisíce. Platnost má deset let, stejně jako pas, na který ze zákona čekáte 30 dnů. Za ten se platí stejně jako dřív - 600 korun, děti 100 korun s platností na pět let.

„Někteří klienti, kteří žádali o vydání pasu "blesk", byli překvapeni novou výší správního poplatku a také tím, že na tento pas si musí tak jako tak počkat do šesti pracovních dnů, než Státní tiskárna cenin pas "blesk" vyrobí a zašle. Tuto dobu už nelze nijak zkrátit,“ upozorňuje Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

Počet ‚zrychlených‘ pasů se pohybuje okolo 1,5 až 2 procent z celkového počtu vydávaných e-pasů.

Fronta na hodinu a půl

Vedle lhůty na vyhotovení pasu si lidé počkají i s žádostí na úřadech. S tím, jak se blíží prázdniny, se prodlužují fronty na úřadech.

Úředníci se shodují, že nejvíce lidé přichází v pondělí a ve středu dopoledne a mezi 14. až 18. hodinou. Obslouží však všechny klienty, kteří se ten den dostaví. Naopak v úterý a čtvrtek nechodí téměř nikdo.

„Čekací doba na odbavení byla toto pondělí odpoledne cca 40 minut. Doba vyřízení žádosti samotné je cca do deseti minut, vydání je pak o něco kratší. Na obojí ale lidé čekají ve stejné frontě. Na našem úřadu máme čtyři kabinky,“ informuje Kateřina Škarková z jihlavského magistrátu.

V Jihlavě v období zvýšeného zájmu o nové pasy – od dubna do července - prodlužují dokonce otevírací dobu. První klienti mohou přijít už v sedm hodin ráno.

Cestovní pasy, pas, cestovní doklad, otisk prstu | Foto: Filip Jandourek

„Čekací doby v tomto období se vždy každý rok zvyšují, nyní žadatelé čekají v době největší špičky cca 60 až 90 minut. Záleží však na konkrétním dni a době,“ připomíná z libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Magistráty a některé menší úřady nabízejí internetové rezervace. Na ty se však čeká i několik týdnů, jak potvrzuje například Zuzana Taušová z brněnského magistrátu:

„Nabízené termíny jsou obsazené cca pět týdnů dopředu, odbavujeme ale příchozí i bez internetového objednání.“

V Českých Budějovicích je kapacita zaplněna dokonce až na dva měsíce dopředu.

Nečekejte, vyhledejte jiný úřad

Komu se nechce čekat na vytížených pracovištích, může si o pas zažádat na jakémkoli jiném úřadu. I to je od nového roku možné. Do novely se také dostala úprava, podle které je možné vyzvednout si pas na jiném úřadu, než o něj bylo zažádáno. Za takovou službu je příplatek sto korun.

Lidé ji vítají a na úřadech využívají ve stovkách případů. „V květnu jsme vyřídili 266 žádostí občanů s trvalým pobytem mimo správní obvod města Brna, jen cestovních pasů bylo v květnu vydáno 4270,“ uvádí Zuzana Taušová.

Cestovní pasy, pas, cestovní doklad | Foto: Filip Jandourek

V Praze 4 tvoří takové žádosti 25 až 30 procent z celkového počtu.

Výrobu pasů má na starosti Státní tiskárna cenin ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Záleží tedy pouze na nich, jak rychle žádosti zpracují. Standardní pasy jsou z výroby zasílány zpět na úřady do 12 až 21 dnů, v případě expresního vydání do čtyř dnů.

„O pas jsem žádala v půlce května a přišel po třech týdnech. Úřednice mi vysvětlovala, že je velký zájem o rychlé pasy, proto jsem tak dlouho čekala,“ říká Martina L. z Prahy, která se chystá na dovolenou do Jihoafrické republiky.

Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme