Nezaměstnaní absolventi našli způsob, jak obejít zákon o podpoře

Absolventi škol, kteří při studiu neodpracovali alespoň jeden rok, nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Mladí lidé si ale s českými zákony poradili a zamířili přímo na sociální odbory radnic, které jim vyplácejí ještě vyšší dávky. Zákon je totiž pokládá za "samostatné domácnosti", i když žijí u rodičů, a tak mají nárok na více než čtyři tisíce korun měsíčně jako na doplatek do životního minima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uchazeči o práci | Foto: Český rozhlas

Petr Niederle z odboru sociální politiky ministerstva práce a sociálních věcí tvrdí, že nápravu by měla přinést další úprava zákona. Tam už by absolvent nebyl automaticky vnímán jako "samostatná domácnost", ale posuzovala by se finanční situace celé jeho rodiny.

"Nový zákon o hmotné nouzi, který společně s novým zákonem o životním a existenčním minimu zasahuje do okruhu společně posuzovaných osob. Pokud tedy budou mít trvalý pobyt se svými rodiči anebo budou v tom bytě trvale žít, tak budou společně posuzováni s rodiči. Čili jestliže ta rodina má jiné vysoké příjmy, to znamená rodiče, tak tito absolventi na tu pomoc nedosáhnou."

Ministerstvo ale přiznává, že zákon začne platit nejdříve v roce 2006, spíše ale až o rok později. Už teď chce ale apelovat na jednotlivé sociální odbory, aby pečlivěji posuzovali situaci žadatelů o dávky.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme