Nezaměstnanost v Česku: bez práce bylo v červnu nejméně lidí za posledních 19 let

Nezaměstnanost v Česku klesla v červnu na čtyři procenta z květnových 4,1 procenta. Uchazečů o práci bylo celkem 297 439, což je nejnižší počet nezaměstnaných od června 1998. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník, řemeslník, práce, stavba, práce (ilustrační foto)

Dělník, řemeslník, práce, stavba, práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vývoj nezaměstnanosti podle Úřadu práce ČR aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období, kdy nezaměstnanost pravidelně klesá.

„Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Nezaměstnanost v Česku klesá čtvrtý měsíc v řadě, počet míst naopak stoupá

Číst článek

Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o 1,2 procentního bodu. V mezinárodním srovnání pak mělo Česko podle evropského statistického úřadu Eurostat za květen nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

Z jednotlivých krajů měl nejnižší nezaměstnanost opět Plzeňský kraj se 2,5 procenty. Naopak nejvyšší byl podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, kde činil 6,4 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost v zemi pak ke konci června vykazovaly okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, kde byla míra nezaměstnanosti 1,2 procenta, respektive 1,4 procenta. Pod dvěma procenty se pohybovala ještě na Jindřichohradecku, Pelhřimovsku a Benešovsku. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala na Karvinsku (9,5 procenta) a Mostecku (devět procent).

Počet volných pracovních míst se pak v Česku meziměsíčně i meziročně zvýšil. V červnu stoupl na 183 500, což je o 9457 více než v květnu a o 49 561 více než před rokem.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,6 uchazeče, nejvíce na Karvinsku, a to 10,1. Během června se na úřadech práce nově zaregistrovalo 36 305 lidí, naopak 47 387 uchazečů o zaměstnání z evidence odešlo. Novou práci v červnu získalo 28 460 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme